Projektiranje & gradnja

  • O nama
  • Projektiranje
  • Legalizacija
    • Legalizacija objekta preko 400m²
    • Legalizacija objekta do 400m²
    • Legalizacija objekta do 100m²
    • Legalizacija pomoćnog objekta do 50m2
    • Legalizacija Zagreb
    • Legalizacija Makarska
  • Novosti
  • Propisi
    • Zakon o gradnji NOVI
      • Zakon o prostornom uređenju i gradnji (STARI)
    • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19
    • Pravilnik o jednostavnim građevinama NOVI
    • Pravilnik o otpornosti na požar
    • Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 86/12, NN 143/13 i NN 65/17
      • Zakon o Postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iz 2011.
    • Uredba o Naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru
    • Pravilnici za obračun površine i obujma građevine
    • Uredba o visini vodnog doprinosa
  • Izračuni
    • Izračun obujma objekta
    • Naknada za legalizaciju bespravne gradnje
    • Izračun vodnog doprinosa
    • Izračun komunalnog doprinosa
    • Izrada tehničke dokumentacije
  • Kontakt
You are here: Home / Novosti / Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

travanj 5, 2019 By Dizajn et cetera 11 komentara

Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

Što se smije, a što ne?! Pitanja i odgovori.

Često nam dolaze pitanja o gradnji malih objekata, montažnih objekata, kontejnera, te mogućoj gradnji izvan građevinskog zemljišta.

Također nedavno smo dobili i nekolicinu pitanja posjetitelja portala Tiny house Croatia vezano za gradnju vrlo malih kuća (manjih od 50 m2), “kuća” na kotačima i sl.

montažna kuća

Na tržištu se pojavljuju svakakva rješenja, a dnevne novine sve više temu sagledavaju i prezentiraju površno i pogrešno.
Kako se investitori zbog nepoznavanja regulative ne bi dovodili u neprilike, neke stvari svakako treba kvalitetno razjasniti.
A pokušat ćemo ih razjasniti s odgovorima na česta pitanja posjetioca portala Tiny house Croatia koja su nam proslijeđena:

P: Kuća na kotačima – Tiny house kakvog poznajemo – treba li građevinska dozvola?
O: Građevina je po definiciji zakona o gradnji s tlom povezan sklop koji je nastao građenjem.
Kuće na kotačima dakle nisu građevine niti kuće (zgrade) i treba ih po svemu sudeći promatrati u kontekstu vozila ili drugih pokretnih dobara (kamiona prikolica, kampera, kamp kućica i sl.) Kao takve nisu predmet zakona o gradnji.

P: Postoji li dimenzija kuće ili stambenog prostora za koji ne treba građevinska dozvola?
O: Sve stambene zgrade bez obzira na veličinu moraju imati dozvolu. Bez dozvole, ali s glavnim projektom se mogu graditi garaže do 50m2, kućice na alat i drugi pomoćni objekti na čestici osnovne zgrade. Takvi objekti nisu namijenjeni za stanovanje (Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima), a mogu se graditi isključivo ako su dozvoljeni prostornim planom.

P: Postoji li ikakva građevina za koji ne treba građevinska dozvola?
O: Da. Definirane su  gore spomenutim pravilnikom (garaže, nadstrešnice,potporni zidovi do 1m, ograde, bazeni do 100m2 i sl.).
Također iako se za njih ne ishodi dozvola, za neke je potreban glavni projekt, a pravilo za sve je da se mogu graditi samo u skladu s prostornim planom. Nepostojanje zahtjeva za građevinskom dozvolom ne znači da se automatski smije graditi.

P: Postoji li objekt koji “možemo” nazvati kuća, ali nije – dakle prenamijenjeni kontejner za koji ne treba građevinska dozvola? Na vlasniku ostaje izbor hoće li živjeti u takvom objektu, ili ga koristiti kao ured i sl.?
O: Ne. Sve što se koristi za stanovanje mora ispuniti osnovne standarde higijene, sigurnosti, buke, protupožarnosti i imati odgovarajuće svojstva u pogledu očuvanja energije. Dakle bez obzira na izvedbu, standardi se moraju zadovoljiti, što se potvrđuje projektom i dozvolom.

Kontejneri, kamp kućice kao koncept povezan sa tlom i nastao građenjem može se koristiti za stanovanje. Jednako, kao što je moguće napraviti kuću primjerice od olupine aviona ili bilo koje druge sirovine ili materijala. No za svaku izvedbu vrijede jednaka pravila kao i za klasičnu gradnju. Projekt i građevinska dozvola. i naravno da takvu konceptualnu izvedbu prostorni plan dozvoljava.

P: Što je s Tiny house kućom na kotačima ako dogovorimo smještaj u kampu?
O: Mobilne kamp kućice nisu građevine, kao ni kamioni kamperi. Koliko je nama poznato mogu se koristiti u za to namijenjenim područjima (kampovima, turističkim naseljima i sl.).

P: Možemo li sami graditi kuću i za istu ishoditi građevinsku dozvolu prije gradnje?
O: Ne. Gradnju može izvoditi isključivo ovlaštena tvrtka, voditi tehničku dokumentaciju (građevinski dnevnik, građ.knjigu i sl., a sva ugrađena oprema mora imati odgovarajuće ateste)  

Zaključak:

gradnja vrlo malih kuća za stanovanje i boravak ljudi, tzv. tiny house je legitiman i razumljiv pristup za ljude kojima je potrebno malo kvadrata za ugodan i jednostavan život.
Ipak, iako se radi o malim kućama s malim potrebama, njihovo postavljanje u prostor ne može ići na mala vrata.
Za takve kuće je jednako kao i za velike kuće potrebna građevinska dozvola i smiju se graditi tamo i na način gdje im prostorni plan dozvoljava.

*Bitno je napomenuti da prostorni planovi propisuju i minimalnu veličinu parcele na kojoj je moguće graditi.
Ako je minimalna veličina parcele za gradnju oko 350m2, pitanje je onda ekonomske isplativosti gradnje jedne vrlo male kućice na relativno velikoj čestici.


Gradnja na poljoprivrednom zemljištu:
Poljoprivredno zemljište ima poljoprivrednu namjenu i na njemu se mogu graditi građevine takve namjene (staklenici, farme, kućice za alat, poljske kućice i sl.)
Primjerice neki prostorni planovi dozvoljavaju poljske kućice do 30m2 na površini od min.1.000m2, spremišta za alat od cca 10m2 na nešto manjim površinama i sl.
Navedeni objekti ne smiju se koristiti za stanovanje ili pružanje usluga smještaja, a za njih je svejedno potrebna građevinska dozvola. (iznimno ako se radi o pomoćnim objektima na čestici osnovne zgrade dovoljan je glavni projekt).

Ako se zaista na poljoprivrednom zemljištu želi graditi objekt za stanovanje, to zemljište mora imati iznimno veliku površinu, min. 20ha, odnosno 2ha ako se radi o OPG-u na kontinentu ili 3 ha ako je OPG na obali.

Za kraj, svakako bi preporučili jedan naš raniji članak i kratak video tutorial koji možete naći pod naslovom građevinska dozvola dozvola za motažne kuće.

Srodno

Filed Under: građenje, Novosti

Comments

  1. Mirjana Fabijanovic says

    travanj 7, 2019 at 11:48 am

    na zemljištu u Zagrebu, Trešnjevka od 400m2 osim kuće postoji pomoćna građevina cca 9m2 (legalizirano). 1.pitanje:izgradili bi veću pomoćnu zgradu cijelom širinom zemljišta cca 10m, koliko najviše kvadrata možemo izgraditi (namjena šupa za alat kosilicu, dio otvoreni za drva) bez građevinske dozvole, te može li zadnji zid nove građevine biti ujedno i ograda na međi visine cca 1,80m. granićimo s gradskim zemljištem 2. pitanje: trenutno imamo živu ogradu prema gradskom zemljištu, izgradili bi zid dužine cca 20 m, koliko može biti visok zid (1,60m ili 1,80m?)

    Odgovori
    • Dizajn et cetera says

      travanj 9, 2019 at 3:04 pm

      Poštovanje gospođo Mirjana,

      ogradni zid može biti maksimalno 1.6 m visine da bi se gradio bez projekta i dozvole. Pomoćnu zgradu je moguće graditi do 50m2, na temelju glavnog projekta , bez ishođenja dozvole. Navedeno ipak ne znači da se automatski može graditi. Potrebno je provjeriti da li je vaš zahvat obzirom na veličinu čestice i postojeću izgrađenost moguće izvesti.
      Zid pomoćne zgrade moguće u vašem slučaju ne može uopće biti na međi. Eventualno u dužini samo postojeće legalizirane zgrade bez mogućnosti produženja.
      Nema univerzalnog odgpvora, te navedeno svakako zahtjeva dobar uvid u prostorni plan i malo detaljniju analizu.

      srdačno,

      Odgovori
      • Ivan says

        rujan 14, 2019 at 9:50 pm

        Poštovani, gradili bi malu garažu, radionu 4 m x 5 m, ali temelje i ploču bi napravili 8 m x 5 m. 5 m od kuće i 4 metra od susjeda. Da li takav objekt mogu graditi bez dozvole, projekta i samostalno. Hvala.

        Odgovori
        • Dizajn et cetera says

          rujan 26, 2019 at 11:32 am

          Poštovanje Ivan,

          ako je na istoj čestici kao i osnovna zgrada tada se radi o pomoćnom objektu. Potreban je glavni projekt i na kraju radova ishoditi uporabnu dozvolu. Radove mora izvoditi ovlaštena tvrtka za poslove graditeljstva, a njihova dokumentacija je bitna između ostalog i za dobijanje uporabne dozvole.

          Dakle sve je jednako kao i kod gradnje sa dozvolom osim što ste pošteđeni ishođenja, čekanja i troškova građevinske dozvole.

          srdačan pozdrav

          Odgovori
  2. Miroslav Bonić says

    svibanj 7, 2019 at 5:40 pm

    Poštovani,

    kupujem stan na Rudešu u prizemlju uz koji mi pripada 18 m2 vrta, odnosno zelene površine. Mene zanima da li na toj zelenoj površini smijem izraditi spremište (ormar, alatnicu) u koji bih spremao dva bicikla i nešto sitno alata? Taj objekt bih radio od sendvič panela i bio bi dimenzije 1,5m x 2m, i možda 2m visine. Radio bih ga tako da ne bi bilo nikakvog temelja, već bi se objekt mogao po potrebi micati (ne bi bio sidren). Da li je to po zakonu izvedivo bez ikakve papirologije?

    Unaprijed zahvaljujem na odgovoru
    Pozdrav,
    Miroslav.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera says

      svibanj 9, 2019 at 1:28 pm

      Poštovanje gospodine Miroslav,

      sve što je nastalo građenjem i povezano je s tlom smatra se građevinom. Spremište trajnog karaktera bi svakako odgovaralo toj kategoriji i tada bi se smatralo pomoćnom zgradom te se u tom slučaju izvodi prema pravilniku o jednostvanim građevinama i radovima, na temelju glavnog projekta i bez ishođenja građevinske dozvole. Bitno je naglasiti da prethodno ne smije biti ograničenja po pitanju prostornog plana (smještaj pomoćnog objekta, postojeća izgrađenost, udaljenost od međa, ceste i sl.)
      U slučaju da se radi o privremenoj instalaciji to je tada pitanje komunalnog reda.

      srdačno

      Odgovori
  3. Miroslav Bonić says

    svibanj 9, 2019 at 2:17 pm

    Poštovani,
    Zahvaljujem na odgovoru.
    Srdačan pozdrav

    Odgovori
  4. Mirjana says

    rujan 26, 2019 at 9:19 am

    Dobar dan,
    Da li mozete staviti link na pravilnik u kojem je navedeno ovo sto ste napisali:
    “Ako se zaista na poljoprivrednom zemljištu želi graditi objekt za stanovanje, to zemljište mora imati iznimno veliku površinu, min. 20ha, odnosno 2ha ako se radi o OPG-u na kontinentu ili 3 ha ako je OPG na obali.”
    Unaprijed zahvaljujem!

    Odgovori
    • Dizajn et cetera says

      rujan 26, 2019 at 11:37 am

      Poštovanje Mirjana,

      radi se o zakonu o prostornom uređenju. Članak 44. stavak 1, podstavak 10.
      Link na zakon: https://www.legalizacijagradnje.com/wp-content/uploads/2019/08/ZAKON-o-prostornom-ure%C4%91enju-pro%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni.pdf

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  5. Ivan . Đani Maršan says

    rujan 28, 2019 at 12:48 pm

    Poštovani, molim za stručni odgovor na slijedeće pitanje:
    Na vlastitoj parceli na kojoj je privatna stambena obiteljska kuća, imam stari ” magazin “,( bivša praonica, drvarnica, ljetna kuhinja i wc ), veličine 34 m2, a koji je u derutnom stanju i želim ga porušiti i na to isto mjesto sazidati novi pomoćni prostor ( možda zbog niže cijene postaviti montažnu kućicu ) od cca 45 m2. Napominjem da je “magazin ” izgradio moj pokojni otac 1963. godine i za tu građevinu ishodio ” Građevinsku dozvolu ” koju imam i čuvam. Udaljenost od kuće je oko 10 metara.
    Molim vas , što mi je potrebno imajući u vidu gore navedeno ( projekt, građevinska dozvola ponovo, ili nešto treće ?)
    Infrastruktura ( struja, voda, kanalizacija ) je na starom objektu.
    Hvala na odgovoru i pozdravljam . S poštovanjem Ivan Maršan

    Odgovori
    • Dizajn et cetera says

      rujan 30, 2019 at 2:51 pm

      Poštovanje gospodine Maršan,

      obzirom na legalnost postojeće pomoćne zgrade vi sigurno možete na tom mmestu sagraditi novu barem jednake kvadrature. Ukoliko želite veću zgradu potrebno je provjeriti da li je to moguće obzirom na veličinu čestice i uvjete prostornog plana.
      Za pomoćne zgrade do 50m2 nije potrebna građevinska dozvola, no potreban je glavni projekt (uključiti i projekt rušenja), prijava početka radova, nadzor, uporabna dozvola i upis u katastar. Dakle sve jednako kao i kod standardne gradnje osim što se ne ishodi dozvola.

      Postojeća zgrada će vam omogućiti i oslobađanje od komunalnog i vodnog doprinosa za trenutne gabarite.

      srdačan pozdrav

      Postojanje

      Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Pretraži

Prvi čitajte novosti !!

Unesi e-mail adresu za redovite objave

Pridružite se 314 drugih pretplatnika.

Edukacijski video

Pratite nas

Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube

Najsvježiji komentari

  • Dizajn et cetera o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Mirjana Tokic o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Dizajn et cetera o Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Zoran o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima

Najpopularnije

  • Pravilnik o jednostavnim građevinama
  • Građevinska dozvola
  • Mit br. 2 : Za montažne kuće ne treba klasična građevinska dozvola
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Građevinska dozvola za montažne kuće
  • Kuća izgrađena prije 1968.

Novosti

  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, izmjene i dopune NN 98/19
  • Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019
  • Novi Zakon o gradnji s izmjenama 39/19
  • Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog
  • Debljine zida i izolacija
  • Projektiranje i gradnja bazena
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima 2018

Vaša pitanja i naši odgovori

  • Dizajn et cetera o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Mirjana Tokic o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Dizajn et cetera o Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Zoran o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima

IZRAČUNI

  • Naknada za legalizaciju bespravne gradnje
  • Izračun vodnog doprinosa
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Izrada tehničke dokumentacije
  • Izračun obujma objekta
  • Zakon o gradnji pročišćeni tekst
  • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19

DIZAJN et cetera

Najsvježije objave

  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, izmjene i dopune NN 98/19
  • Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019

Najsvježija pitanja i odgovori

  • Dizajn et cetera o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Mirjana Tokic o Novi Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima
  • Dizajn et cetera o Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Zoran o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima

Pratite nas na fejsu

Pratite nas na fejsu

[footer_backtotop]

Sadržaj i algoritmi zaštićeni · Linkanje dozvoljeno · © 2019 Legalizacija gradnje