Projektiranje & gradnja

  • O nama
  • Projektiranje
  • Legalizacija
    • Legalizacija objekta preko 400m²
    • Legalizacija objekta do 400m²
    • Legalizacija objekta do 100m²
    • Legalizacija pomoćnog objekta do 50m2
    • Legalizacija Zagreb
    • Legalizacija Makarska
  • Novosti
  • Propisi
    • Zakon o gradnji NOVI
      • Zakon o prostornom uređenju i gradnji (STARI)
    • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19
    • Pravilnik o jednostavnim građevinama NOVI
    • Pravilnik o otpornosti na požar
    • Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 86/12, NN 143/13 i NN 65/17
      • Zakon o Postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iz 2011.
    • Uredba o Naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru
    • Pravilnici za obračun površine i obujma građevine
    • Uredba o visini vodnog doprinosa
  • Kontakt
Vi ste ovdje: Naslovnica / Novosti / Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019

20 svibnja, 2019 By Dizajn et cetera 20 komentara

Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019

ograda

S posljednjim izmjenama i dopunama Zakona o gradnji 39/19, došlo je i do izmjena i dopuna Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.
U samom pravilniku ključne se odredbe nisu mijenjale.
Po prvi puta su dodane kategorije kao štu su kućice na drvetu, šatori od platna, te zgrade od drveta i drugih laganih prirodnih materijala čija je gradnja dozvoljena u područjima predviđenim za robizonski turizam.

Pročišćeni tekst pravilnika sa svim dosadašnjim izmjenama i dopunama redovito je dostupan na našoj stranici: Pravilnik o jednostavnim i drugim građevinama i radovima.

Pretplati se na Newsletter i prvi čitaj novosti!

Srodno

Kategorija: Novosti

Komentari

  1. Darinka Goranić kaže

    12 kolovoza, 2019 kod 13:12

    Poštovani,u Nerezinama posjedujemo jedan udio u suvlasničkoj kuči a iza kuče se naše kuhinje drži štalica u kojoj smo napravili kupaonu, a od radova smo podigli krov za cca 20cm i to samo na jednom djelu da smo dobili malu kosinu a cjeli objekt je veličine 3×1,5m.Upitali smo dali moramo nešto poduzeti kad se događala legalizacija ,njen odgovor je bio NE, da bi nakon 3 mjeseca izdala rješenje o rušenju,dokazali smo da je objekt bio od kad je kuča kupljena i to na sudu u Rijeci i oni su to vratili u M.Lošinj, i to sad stoji jer se naš suvlasnik protivi,, a umeđuvremenu je sagradio objekt pod nazivom šupa a danas je to apartman za iznajmljivanje.U isto vreme je u kuči na drugom katu na starim gredama i daskama napravio kupaonu i kuhinju a kako kuča nema vode postojao je bunar, on je vodu i odvode sproveo kroz zajednički dimnjak bez da nas jeo tome obavijestio a kamoli tražio suglasnost.Prijava gospođi “brisano” građevinskoj inspektorici, završila je njenim rječima, da kolegi vjeruje.Da bi mogli štalicu legalizirati potrošili smo silne novce i živce a koju smo trebalisamo prijaviti i tako do dan danas.Napominjem da supruga suvlasnika radi u državnom odvjetništvu pa nam s time preti, čak je dobila i nadimak ” jel znate tko sam ja ” a trenutno radi na uzurpaciji zajedničke zemlje.Imam samo jedno pitanje vama ili mi savjetujte kome da ga postavim “IMA LI TU POMOČI”.Hvala za odgovor uz srdačan pozdrav Darinka Goranić

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      29 kolovoza, 2019 kod 18:41

      Poštovanje,

      da bi zgrada bila zakonita potrebno je imati građevinsku dozvolu ili ekvivalent kao što je rješenje o izvedenom stanju. Rješenje o izvedenom stanju ne može se ishoditi za gradnju nakon lipnja 2011. Vlasništvo je pak zasebna tema. Za neke stvari ponekad je potrebno konzultirati i odvjetnika koji bi svakako mogao podrobnije proučiti vaš slučaj.

      srdačno

      Odgovori
  2. Ivan kaže

    2 prosinca, 2019 kod 18:59

    Poštovani, postavio bih Vam jedno pitanje pa ako bi našli vremena za odgovor bio bih jako zahvalan :)
    Naime, planiram izraditi nadstrešnicu 6×11 metara, te bi se koristila drvena građa za kostur nadstrešnice, te lim za pokrov i za zidove sa tri strane.
    Za pod bi se koristio šljunak, a beton bih izlio u rupe gdje bi se morali postavit stupovi za konstrukciju.
    Da li za ovakvu vrstu konstrukcije trebam kakve papire, budući da nema betonske podloge?

    Što bih trebao u slučaju da se konstrukcija smanji na 6×7, da se dođe ispod 50m2?

    Zahvaljujem

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      18 prosinca, 2019 kod 17:41

      Poštovanje gospodine Ivan,

      bez obzira na način izvedbe, navedeni zahvat potrebno je izvesti u skladu s odredbama prostornog plana (udaljenost od međe, izgrađenost i sl.). Ukoliko je konstrukcija veća od 50m2 potrebno je ići na građevinsku dozvolu. Ukoliko se radi o manje od 50m2 tlocrtne površine tada se radi o pomoćnoj zgradi (nadstrešnica je također zgrada po definiciji), i tada je potrebno napraviti glavni projekt prije početka i ishoditi uporabnu dozvolu nakon završetka radova.

      Za nadstrešnice do 20m2 nije potrebna ni dozvola ni projekt, ali je potrebno držati se prostornog plana.

      srdačno

      Odgovori
  3. Mate kaže

    29 prosinca, 2019 kod 22:18

    Poštovanje,

    Kupio sam stan u niskom suterenu, te uz stan imam 85m2 vrta. Htio bih napraviti mali kamin te uz njega kućicu za alat. Jedno i drugo bih radio od ytonga pa me zanima da li se može napraviti bez dozvole i ako da kolika je maksimalna kvadratura. Ukoliko ne onda me zanima da li postoji ograničenje za vrtne kućice kao što su u prodajnim centrima?

    Lijep pozdrav i sve najbolje u Novoj godini :)

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      2 siječnja, 2020 kod 14:23

      Poštovanje gospodine Mate,

      također sve najbolje u 2020. godini.

      Oba zahvata spadaju u građevine koje su definirane Pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima

      1- kamin se nalazi u članku 3., stavak 4. navedenog pravilnika. Navodi se da za otvoreno ognjište tlocrtne površine do 3 m² i visine do 3 m od razine okolnog tla, nije potrebna građevnska dozvola ni glavni projekt.
      2- kućica za alat- ubraja se u pomoćne zgrade i za nju je potreban glavni projekt.

      Za jednu i drugu građevinu osim navedenog bitno je da poštuju odredbe prostornog plana (udaljenost od međa, smještaj na čestici i sl.)

      srdačno

      Odgovori
  4. Ivan anđelić kaže

    4 siječnja, 2020 kod 22:05

    posjedujem kuću u nizu. pola kuće je prizemlje i kat- potkrovlje sa kosim dvostrešnim drvenim krovom pokriveno crijepom, a druga polovina je prizemlje bez krova. želio bi postaviti krov i na drugu polovinu kuće, dali mi je za to potreban glavni projekt i dali nova ploha dvostrešnog krova može biti usklađena sa postojećim krovom.
    hvala na odgovoru,

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      22 siječnja, 2020 kod 12:47

      Poštovanje Ivan,

      potreban je svakako glavni projekt i dozvola.

      srdačno

      Odgovori
  5. Izabela kaže

    6 veljače, 2020 kod 00:51

    Imam objekt dimenzija 4,5 x 5,0 m, visine 2m u kojem je smještena gustirna i skladište, izvan građevinskog područja, 300 m udaljen od osnovne stambene zgrade. Do tog objekta bi se provela struja. Da li se isto trebalo legalizirati kao pomoćna zgrada, a budući da zahtjev za legalizaciju nije podnesen, kako se može takva zgrada ozakoniti?

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      12 veljače, 2020 kod 13:03

      Poštovanje gospođo Izabela,

      pomočna zgrada može biti samo ako je na istoj čestici kao i osnovna zgrada.
      Bez zahtjeva podnesenog u roku za sada nije moguće ozakonjenje.

      srdačno

      Odgovori
  6. markoluka4 kaže

    21 veljače, 2020 kod 16:34

    Poštovani,
    Imam legalizirani pomočni objekat na zasebnoj čestici uz česticu na kojoj se nalazi osnovni objekat.Takvo stanje je zatečeno i ja sam ga kao takvog legalizirala.Obzirom da je pomočni objekat bio u izuzetno derutnom stanju i prijetilo urušavanju krenulo se u sanaciju postoječeg objekta pri čemu se objekt s jedne strane proširio za 1 m a sdruge produžio kosi krov i napravila nadstrešnica od 10 m2.
    Vođena krivom isčitavanju Pravilnika o jednostavnim građevinama mislila sam da mi do 50m2 i nadstrešnice do 15 m2 ne treba niti građevinska dozvola niti glavni projekt.Obzirom da me je”dobronamjerni”susjed prijavio građevinska inspekcija mi je zatvorila gradilište i upozorila da prema važećem Zakonu pomočna građevina ne može biti na zasebnoj čestici.
    Što mi je sada za činiti,
    Da li to znači da se dotični pomočni objekat koji je kao takav legaliziran po tada važećim pravilima koja su dozvoljavala da pomočni objekat ne mora biti na istoj čestici kao i osnovnise više ne može niti malo proširiti niti ureiti izvan postojećih legaliziranih gabarita.?
    Molila bi za pomoć kako i što dalje obzirom da sam zaista sve to napravila iz neznanja da se Zakon u tom smislu promijenio.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      21 ožujka, 2020 kod 14:59

      Poštovana,

      objekti su se mogli ozakoniti kao pomočni kada su bili i na susjednim česticama no takava pristup je važio tada samo kako bi se mogli ozakoniti. Ako se danas gradi ili proširuje na susjednoj čestici on više nije u toj kategoriji jer Zakon o gradnji i Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima definira da su pomoćni objekti samo na čestici osnovne zgrade. Na njih se dakle primjenjuju jednaka pravila kao i za druge samostalne osnovne zgrade.
      Građevinska dozvola i glavni projekt.

      Slična analogija je i kod stambenih zgrada na poljoprivrednom zemljištu. One su se mogle ozakoniti ali su i dalje na poljoprivrednom zemljištu i moraju ostati unutar postojećih gabarita. Ovdje se pak ne može niti ishoditi dozvola za proširenje.

      Zaključak je da biste vratili svoj objekt u zakonite gabarite potrebno je ukloniti nadograđeni dio.

      srdačno

      Odgovori
  7. stipe kaže

    14 travnja, 2020 kod 12:48

    Poštovani,
    U obiteljskoj kući pov. 240m2 u prizemlju sam naslijedio 40m2.Sestra je u prizemlju dobila sobu od 16m2. Brat je većinski vlasnik. Bivši ulaz i dio okućnice ostao je na mojoj strani, brat je radio ulaz na drugoj strani. Svoj dio okućnice sam natkrio nastrešnicom a jedan dio ostavio slobodan. Sada brat želi iznad tog dijela izvući balkon pov. 10m2 i potpuno me zatvoriti, bez obzira na moju nesuglasnost. Ima li pravo, ako ne što mi je činiti.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      15 travnja, 2020 kod 21:28

      Poštovanje Stipe,

      za navedeni zahvat vaš brat treba ishoditi građevinsku dozvolu te mu je i potrebna suglasnost svih suvlasnika. Bez svega toga, nadogradnja je nezakonita.

      srdačno

      Odgovori
  8. Zorka Lazeta kaže

    17 listopada, 2020 kod 19:44

    Postovani,
    na privatnoj kuci novije gradnje 2015 god. postavila bih na visini 1 Kata montazni balkon prema ulici,Susjed je izvuceniji prema ulici od linije naseg objekta nekih 6 m i ne bi sporio da se postavi montazni balkon sa 2 stupa u nasem dvoristu .
    Treba li mi za taj zahvat gradjevinska dozvola ili neki drugi dokument ?
    Balkon bi imao povrsinu ca 10 m2,
    Hvala Vam na odgovoru.
    Lijep pozdrav
    Zorka

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      21 listopada, 2020 kod 11:03

      Poštovanje Zorka,

      bez obzir na odobrenje susjeda, potrebno je napraviti projekt i balkon izvesti s građevinskom dozvolom.

      srdačno

      Odgovori
  9. Vinka kaže

    22 ožujka, 2021 kod 14:09

    Poštovani, uz kuću planiramo izgraditi samostojeću nadstrešnicu od 19 m2. S obzirom da je to jednostavna građevina, znam da nam netrebaju nikakvi papiri. No zanima me da li se nesto mjenja ako tri strane te nadstresnice zatvorimo limom ili letvicama?
    Srdačan pozdrav!

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      13 travnja, 2021 kod 11:27

      Poštovanje Vinka,

      u prostornom planu se uglavnom može naći s koliko strana se nadstrešnica može zatvoriti i to varira od općine do općine, tako da svakako tamo provjerite.

      lp

      Odgovori
  10. Andrej Simonović kaže

    17 srpnja, 2021 kod 19:44

    Poštovanje. Planiram kupiti stariju kuću na kojoj je nsdograđena kupaona od 10 kvadrata. Kupujem preko kredita i procijenitelj mora uskoro izaći. Dali kupaona mora biti legalizirana?

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      7 rujna, 2021 kod 10:10

      da

      Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Pretraži

Pretplatite se na Newsletter, prvi čitajte novosti!

Newsletter

Edukacijski video

Najsvježiji komentari

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Najpopularnije

  • Što je koeficijent iskoristivosti, a što izgrađenost čestice?!
  • Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama
  • Građevinska dozvola za montažne kuće
  • Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

Novosti

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, izmjene i dopune NN 98/19
  • Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019
  • Novi Zakon o gradnji s izmjenama 39/19
  • Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

Vaša pitanja i naši odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

IZRAČUNI

  • Naknada za legalizaciju bespravne gradnje
  • Izračun vodnog doprinosa
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Izrada tehničke dokumentacije
  • Izračun obujma objekta
  • Zakon o gradnji pročišćeni tekst
  • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19

DIZAJN et cetera

Najsvježije objave

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji

Najsvježija pitanja i odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Pratite nas na fejsu

Pratite nas na fejsu

Sadržaj i algoritmi zaštićeni · Linkanje dozvoljeno · © 2023 Legalizacija gradnje