Nastojati ćemo ovom objavom objediniti odgovore na nekoliko pitanja koja nam se nerijetko ponavljaju, pa krenimo redom, što kraće i što konkretnije:
- Da li je dokaz zakonitosti upisanost zgrade (kuće) u katastar i zemljišne knjige jer pretpostavka je da se samo zakonite kuće mogu upisati?
Odgovor: U jednom izvjesnom periodu kuće su se mogle upisivati u katastar i gruntovnicu samo na temelju postojanja građevinske dozvole, bez obzira na stvarno izvedeno stanje, tehnički pregled i uporabnu dozvolu. Puno je dakle upisa obavljeno bez da se obavila kontrola što se upisivalo. Naravno i brojne kuće koje su upisane, moguće su bile naknadno nadograđivane bez odgovarajuće dozvole.
Dokaz zakonitosti nije dakle upisanost objekta, provedeno etažiranje ili slično, već isključivo usklađenost sa građevinskom dozvolom, projektom ili određenim ekvivalentom (npr. Uvjerenje iz ’68)
Danas se u katastar i gruntovnicu mogu upisati isključivo kuće koje imaju uporabnu dozvolu, što znači da je nakon gradnje obavljen tehnički pregled gdje je ustanovljeno da je kuća izvedena u skladu sa građevinskom dozvolom i pripadajućim projektom. - Kolika su odstupanja u gradnji uopće moguća, obzirom da su po dozvoli zadani jedni gabariti, no kuća je izvedena nešto duža i šira?
Odgovor: Po prethodnim Zakonima o gradnji, odstupanja od dozvole nisu bila predviđena. Iznimno na zgradu se može staviti termo fasada što se ne vodi kao povećanje ukupne brutto površine.
Novi Zakon o gradnji (na snazi od 1. siječnja 2014.) dozvoljava odstupanje od 3% pojedinih dimenzija prostora i prostorija u odnosu na glavni projekt, a za vanjske gabarite dopušteno je odstupanje od 0,3m. Udaljenost od međa i građevinski pravac se pri tome uvijek moraju poštovati. - Što ako nakon legalizacije ponovno nešto nezakonito nadogradimo?
Odgovor: Svaka daljnja nezakonita gradnja ili dogradnja ukoliko se uoči, će se potom i sankcionirati, te će se investitoru dati rok da ishodi građevinsku dozvolu (uz novčanu kaznu) ili ukloni gradnju ukoliko tu više nije moguće graditi.
Obzirom da je danas znatno pojačana svijest o važnosti čistih papira, nezakonitost se sve više pojavljuje kao prepreka za ostvarenje nekih ciljeva: kupoprodaja, stavljanje nekretnine pod hipoteku, dobijanje dozvole za obavljanje djelatnosti i sl.
Također prilikom traženja poticaja za energetsku obnovu ili drugih subvencija iz fondova države ili europske unije, zakonitost objekta se redovito postavlja kao obavezan uvjet. Naravno ukoliko je predmet subvencija za nekretninu ili sa njom povezanu djelatnost.
Zaključak: Isplati li se uopće više graditi nezakonito?!
Marina kaže
Pozdrav,
zanima me što sa objektom koji je izgrađen po projektu i ima građevinsku dozvolu, ali nije smješten na čestici onako kako je to u projektu i kako je to u katastru i to je jedino odstupanje od projekta, radi se o odmaku unutar čestice cca 5m, riječ je o kući, višekatnici 200m2
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marina,
na žalost takva zgrada obzirom da odstupa od građevinskog pravca i predviđenog smještaja na čestici nije izvedna po zakonu. Drugim riječima potrebno je ozakoniti izvedeno stanje (odstupanje).
Pozitivna je okolnost što će vam se izuzeti kumunalni i vodni doprinos ako ste ga već platili za cijeli obujam zgrade.
lijepi pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marina,
radi se također o nezakonitoj zgradi jer dozvola propisuje i udaljenosti te obavezan građevinski smjer. Dobra strana svega je da su već vjerojatno plaćeni komunalni i vodni doprinos, tako da ostaje samo naknada (kazna) za cijeli volumen.
lijepi pozdrav
Nevenka kaže
Kupila sam vikendicu 40 m2, koja je bila bezakonita zgrada i bivši vlasnik je napravio legalizaciju o izvedenom stanju 2013. Godine. Nakon toga je završena u gabaritima iz rješenja. Vikendica ima uporabnu dozvolu . E sada susjed s desne strane kaže da je dio kuće na njegovoj medji i da će on tražiti rušenje. On je taj vrt kupuo 2018. Godine nakon legalitacije. Sada nam izlazi geodet. Koja su moja prava i što mi je činiti lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Nevenka,
treba vidjeti što kaže geodet i tada donijeti odluku. Naime moguće je da je zgrada ozakonjena i da prelazi na susjednu česticu jer su se i takve zgrade mogle ozakoniti. To pak ne znači da ste s time postali vlasnik dijela zgrade koji prelazi među. Prema zakonu o vlasništvu navedeno se tretira kao gradnja na tuđem zemljištu i ima nekoliko opcija da se situacija riješi. Npr da se susjeda obešteti i da mu se isplati tržišna cijena za taj komad parcele, da susjed bude suvlasnik ili čak da zahtjeva da se taj dio ukloni. Sve ovisno kako je do toga došlo, a to je tada već posao za odvjetnika.
srdačno
Maja kaže
Poštovani,
moja je situacija ovakva:
Na čestici su dva objekta, kuća od 470 m2 i bungalov od 45 m2. Legalizacija je u procesu. Bungalov je isprva upisan kao pomoćni objekt, no kasnije je prepravljeno jer su nam sugerirali da ga pišemo kao zgradu. Navodno ćemo na taj način izbjeći plaćanje građevinske dozvole kada i ako ga budemo proširivali. Moje je pitanje je li taj podatak točan i je li uopće moguće proširivati objekt do 50 m2 bez dozvole?
Unaprijed zahvaljujem,
Maja
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Maja,
navedeno nije točno. Dozvola je svakako potrebna.
lijepi pozdrav
SANJA kaže
Pozdrav,
moji roditelji su sagradili prije 10-ak godina novu kuću. Za istu su dobili građevinsku dozvolu. Obzirom da su odstupanja u kvadraturi (dignut je tavana za jedan red cigli) i na vanjskom dijelu kuće su treali biti “špicevi” a izveden je samo jedan dobili smo Rješenje da moramo platiti naknadu za zadržavanje objekta u iznosu od 9.200 kn. Prema pojašnjenju naknada se obračunava na cijelu građvinsku površinu kuće a ne na obujam koji se povećao. Inače arhitekta koji nam je radio dokumentaciju obračunao je samo na razliku kuće. Nigdje u zakonu ne mogu pronaći kada se obračunava na cijeli dio naknada a kada samo na razliku?
Molim vas za pomoć jer ću uložiti žalbu.
Hvala,
Sanja
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
kada je dozvola prekršena u startu tada se plaća naknada (kazna) za cijeli volumen. Kada je kuća izgrađena točno po dozvoli, a nakon toga nadograđivana tada se plaća naknada samo za razliku volumena. Kod vas je očito prvi slučaj gdje se odmah odstupilo od dozvole.
Za utjehu, komunalni i vodni doprinos u oba slučaja se plaćaju samo za razliku.
lp
sasa kaže
Poštovanje,
zanima me Vaše mišljenje glede slijedećeg: postoji osnovna zgrada kojoj je građevinska dozvola na dimenzije: 9×9,7×5,3, no izgrađena je sa dimenzijama 8x9x5,3. Kako se tretira ta situacija? Nadalje, na osnovnu zgradu naslonjena je pomoćna zgrada sa dimenzijama 14x5x2,6. Mogu li pomoćnu zgardu legalizirati na način; do 50m2 za 500 kn, a ostatak prema tablicama za izračun?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
osnovna zgrada je nezakonita u pogledu dimenzija i odstupanja od dozvole i navedeno je potrebno i poželjno legalizirati, a “pomoćna zgrada” obzirom da je površine 70m2 ne može biti legalizirana kao pomoćna već kao jednostavna zgrada.
lp
Katarina kaže
Poštovanje,
kuća mojih roditelja je izgrađena još 1988. Dozvola je bila da se kuća gradi po mjerama 10×9 m, ali je izgrađena 10x10m, znači u pitanju je odstupanje od samo 1 metar. Ako sam dobro shvatila, kako bismo legalizirali taj bespravni dio morat ćemo platiti vodni i komunalni doprinos samo za bespravno sagrađeni dio, moramo platiti nakadnu za legalizaciju za cijelu kuću zato što je dozvola prekršena u samom početku gradnje i još trebamo dati izraditi snimku izvedenog stanja? Nisam shvatila trebamo li i geodetski snimak… Nadam se da možete pomoći s korisnim savjetom.
Zahvaljujem! Srdačan Pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Katarina,
sve ste točno naveli. Geodetski snimak je potreban ako se tlocrtni gabariti kuće ne poklapaju sa tlocrtnim gabaritima evidentiranim u katastru. Ukoliko se poklapaju tada naravno ne treba.
lijepi pozdrav
valentina kaže
Poštovani,
stara kuća izgrađena prije 1968.g. je rekonstruirana odnosno dograđena i nadograđena temeljem građevinske dozvole, ali je od građevinske odstupljeno na način da je kuća manja nego što je predviđeno građevinskom dozvolom.
Da li će se naknada za zadržavanje platiti na cijeli obujam zgrade ili će se u obzir uzeti obujam zgrade izgrađene prije 1968.g.
lp
Valentina
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Valentina,
po svemu sudeći bi se trebala izuzeti 1968-a i platiti iznos na cijeli volumen nadogradnje.
lp
roberta kaže
Poštovani, je li moguće za kuću koja je 1,2 m duža u nego u glavnom projektu koji je potvrđen i izdano rješenje o gradnji, referent trvdi da ovlašteni arhitekt koji radi snimku izvedenog stanja cijelog objekta ne smije posebno označiti taj nezakoniti-rekonstruirani dio. Jasno mi je da se kazna plaća na cijelu kuću ali koliko mi je poznato arhitekt mora i tako je i učinio posebno označiti i izračunati razliku m3 po građevinskoj i izvan nje jer se po tome računa vodni i komunalni doprinos. Mislim da je referent u krivu. Može li se prije izdavanja rješenja zbog ovakvog i sličnih problema, npr ured je izgubio svu dokumentaciju po kojoj bi trebao ovjeriti pravomoćnost građevinske dozvole, a od nas je traži, obratiti Agenciji za legalizaciju i kako. Ne žele poslati upit nadležnom Ministarstvu što sa klauzulom pravomoćnosti kad ured nema spise. Imamo problem s referentom, a ni Voditelj ureda ne pokušava riješiti problem. Puno hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Roberta,
za obračun kubikaže ste u pravu, potrebno je iskazati razliku. Drugi dio pitanja nam baš nije posve jasan, no načelno ako imate poteškoća sa vašim uredom i smatrate da se predmet ne rješava na adekvatan način, svakako se možete obratiti Agenciji.
lijepi pozdrav
Sanja kaže
Postovani,
Molim Vas da me savjetujete oko iduceg pitanja.
Naime, prije 2 i pol godine prvi susjed, bez naseg saznanja i suglasnosti sagradio je dodatni kat, novi krov i krov na terasi svoje obiteljske kuce. Obzirom da smo na medji, novoizgradjeni krov se naslanja na nas krov i time unistava odnosno ugrozava nas objekt, pogotovo zimi kada nakupine snijega s njegovog krova pada na nas,
U dva navrata tijekom 2 i pol godine slala sam zahtjeve grajdevinskoj inspekciji da izadje na teren ,ali do danas nisu izasli .
Naglasavam kako nismo u dobrosusjedskim odnosima te nam i ova nova situacija stvara dodatan stres.
Naime, nakon sto je susjed podigao dodatan kat , krov svoje kuce te mali krov na terasi, time je i zatvorio i nasa dva od tri prozora.(pod zatvorio se podrazumijeva da kroz nasa dva od tri prozora sada imamo pogled na krov cime smo izgubili i svijetlost prostorije i pogled iz naseg dnevnog boravka ).
Takodjer, mi smo na vrijeme predali zahtjev za legalizaciju kuce , no prema rijecima sluzbenice iz Gradskog ureda za prostorno uredjenje necemo moci legalizirati objekt koji je na medji ,a koji ima otvor (bilo koje vrste) prema objektu, u ovom slucaju susjedovoj kuci.
Napominjem kako je nasa kuca sagradjena prije njihove, a time i otvori (prozori) koji gledaju na susjedov krov. Koje su nase opcije? Moramo li zatvoriti te prozore kako bismo legalizirali nasu kucu?
Takodjer, moze li susjed legalizirati svoju kucu obzirom da je sagradio dodatni kat i krov te krov na terasi nakon lipnja 2011? Dodajem kako je susjed otvorio i jedan prozor prema nasoj terasi tijekom navedene nove gradnje.
Hvala na Vasem odgovoru i pomoci!
Srdacno,
Sanja
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Sanja,
da biste mogli legalizirati vašu zgradu po svemu sudeći će te trebati zatvoriti navedene otvore na međi. Što se tiče vašeg susjeda presjek do kojeg se prihvaćala nezakonita gradnja koja podliježe zakonu o legalizaciji NN 86/12 je 21.lipnja 2011. Drugim riječima vaš susjed ne može legalizirati navedeno po spomenutom zakonu koji dozvoljava odstupanja od prostornog plana. Eventualno danas može ići na ishođenje naknadne građevinske dozvole za što je uvjet da je kuća izvedena po parametrima prostornog plana što po svemu sudeći nije slučaj. Svoju rekonstrukciju tako neće moći legalizirati.
Građevinska inspekcija u Hrvatskoj je na žalost i dalje spora i neučinkovita. Dio posla su od 1.1.2014. preuzeli komunalni redari pa možete prijavu napraviti i tim putem.
U svakom slučaju za rad inspektorata možete se požaliti Ministarstvu Uprave. Kada bi svi išli tim putem vjerojatno bi se neke stvari i pomaknule na bolje te bi imali učinkovitije institucije.
lijepi pozdrav
davor kaže
Pozdrav
zanima me koliko pomoćni objekt (cca 40m 2) mora biti udaljen od međa susjeda koji ga okružuju.
Još jedno pitanje da mi objasnite
izdana mi je dozvola za legalizaciju objekta i kako takav objekt je legaliziran.
Zanima me koliko mogu izaći vani sa jednom prostorijom koja bi bila u sklopu navedene građevine koja ima dozvolu za legalizaciju od 250 m 2.
lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Davor,
za jedno i drugo pitanje bitno je provjeriti uvjete prostornog plana. Ured koji je radio snimke za legalizaciju bi vam to trebao znati reći. Nema dakle općenitog odgovora već se treba provjeriti konkretan slučaj.
lijepi pozdrav
kuzelj zoran kaže
poštovani..molim vas na dva pitanja odgovor…prvo..na kući sagradenoj prije onog datuma iz 1968g sagradili smo tj nadogradili malu prostoriju od 9m2 (kupaonica) pa me zanima dali čemo to moči legalizirat uredno,neke papire su roditelji podigli i sad čekaju da dođu do nekih novaca da to do kraja potegnu..i drugo …da li za septičku grabu (od 3 tunela) treba građevinska dozvola..hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
moći ćete uredno legalizirati navedenu nadogradnju ukoliko ste zahtjev podnijeli na vrijeme.
Što se tiče septičke jame, za istu nije potrebna građevinska dozvola ni glavni projekt ukoliko je zapremine do 27m3.
lijepi pozdrav
andrejab kaže
Poštovanje!
Molila bih Vas za savjet.
Roditelji u vlasništvu imaju vikendicu na moru za koju je uredno dobivena građevinsku dozvola 1983.g. tj.Tada se zvala Rješenje o uvjetima uređenja prostora, kojim se odobrava izgradnja kuće za odmor horizontalnog gabarita max 8*7m tipa prizemnice te piše da objekat može imati najviše dvije etaže. Vikendicu su radili sami s majstorom, znači bez građevinske firme i napravili su je veću od propisane, ne znam točno koliko, ali najvjerojatnije koliko ja na katastarskom planu mogu izmjeriti 11*10m. Namjera im je bila napraviti 4 zasebna dijela tj. apartmana – 2 u prizemlju i 2 na katu, prizemlje je izgrađeno i jedan apartman je uređen za boravak. Na katu su jedan apartman započeli i stavili privremeni krov s pločama, a drugi zbog financija nisu ni krenuli, te je tu samo krov od ploča i tako je to i danas, ništa nije nadograđivano.
2007.godine je geodet izvršio izmjeru objekta i ucrtavanje u katastru zbog priključivanja el.energije. Gradski vodovod je priključen još 1989.e godine. Moji roditelji su(očito pogrešno) mislili da je vikendica legalna pošto imaju građevinsku dozvolu a i geodet ju je izmjerio i ucrtana je, te nisu podnijeli zahtjev za legalizaciju do 30.6.2013.
Mene zanima kako sada legalizirati taj objekt? Koja je procedura i kakve su kazne u odnosu na zahtjeve podnešene do 30.6.2013.?
Lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
procedura je dosta komplicirana i radi se u principu o ishođenju naknadne građevinske dozvole za što je nužno da je zgrada izvedena u skladu sa parametrima prostornog plana.
Idealno bi bilo, ako ste u postupku legalizacije za neki drugi objekt da tom zahtjevu priključite i ovaj predmet.
lp
andrejab kaže
Roditelji legaliziraju i kuću u kojoj stanuju i svi papiri su već predani te čekaju sad da im jave koliko trebaju platiti vodnu i komunalnu naknadu,. Da li tome zahtjevu sada u ovoj fazi mogu pridodati zahtjev za legalizaciju vikendice?
andrejab kaže
Zaboravila sam još pitati pošto je kuća u okolici Bjelovara i tamo je predan zahtjev za legalizaciju, a vikendica u okolici Zadra, gdje bismo onda trebali predati dodatni zahtjev za vikendicu? u Zadru?
andrejab kaže
Hvala Vam na odovoru! Još neke druge stvari su iskrsnule pa ćemo potražiti odgovore u nekom uredu za legalizaciju jer ovako bih mogla još 100 pitanja postaviti :-)
Lijepi pozdrav!
darmina kaže
Poštovanje!
Evo ovako: radi se o kući od 35 kvadrata koja je u biti sudjelovala u obnovi što se podrazumjeva da je i legalizirana i imamo i potvrdu također! Ali radi se da je obnova ušla 1.5m u općinsko! Prije toga mi nismo uopće to znali kakvo je stanje jer smo mislili ipak da je to obnova radila pa je sve po propisima…otišli smo prvo naći projektanta pa nam je objasnio gdje zapravo moramo ici. Ali u međuvremenu sam ja vec nesto dogovorila s njom kako bi htjela da mi taj nadograđeni dio izgleda a to znači da bi opet ušla u općinsko 1.5m poslje smo shvatili kad nam je geodeta rekao da smo usli u opcinsko da necemo moći ništa graditi dok se ne riješi prvo to! E sad kuća bi se rijesila tj to bi se nekako namo ustupilo tih 1.5m samo treba zahtjev ili molba i da se preda njima u općini i da će se to riješiti ali to što želimo nadograditi dio da će biti malo teže…mi smo mislili da nam ustupe i to ali mene zanimaju kakve su tu procedure pošto mi nikako da dobijemo pravi odgovor? to je nekih možda 16kvadrata samo da ispravimo među a da naglasim ispred je nekakv park to jest športsko rekreaciski centar a ni oko mene nema nikog da bi smetala sami smo a ni taj dio nikom nebi smetao što bi htjeli nadograditi?! pa me zanima dali bi šta koštalo i kako ide procedura toga?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Darmina,
postupak legalizacije nije puko crtanje izvedenog stanja te treba puno stvari uzeti u obzir kao i situaciju u kojoj ste se vi našli. Mi vam na žalost ne možemo pomoći obzirom da nismo radili na vašem predmetu. Morati će te se svakako obratiti sa istim pitanjem uredu koji je radio vaše snimke i koji je upoznat sa vašim konkretnim slučajem.
lp
Marijana kaže
Poštovani,
Kuća ima građevinsku dozvolu iz 1969. godine, a građena je 1972. Prema građevinskoj dozvoli trebala je biti 9,5 x 9,5 m, ali smo sada ustanovili da je 9 x 10 m.
Nažalost, osim građevinske dozvole, nemamo nikakvih drugih dokumenata iz razdoblja gradnje.
Na istoj čestici nema nikakvih drugih objekata ni nadogradnji.
Na koji način se to sada može riješiti i koje naknade treba platiti te koja je eventualna kazna.
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marijana,
danas je ozakonjenje isključivo moguće na način da se radi naknadna dozvola koja je moguća isključivo ako se poštuju parametri prostornog plana (udaljenost od međa, izgrađenost i sl.). Iskreno kakvih sve problema ima u prostoru, mislimo da se ne morate brinuti o kazni, jer jedva da ste vi to primjetili.
lp
mirna kaže
Poštovani
Kuća koju smo kupili prije devet godina ima građevinsku dozvolu iz 1982 a izgrađena je 1983. u građevinskoj dozvoli piše da je kvadratura 11,70 x 9,50( 111kvadrata) da bi naknadno saznali kad smo izvadili katastarski prijepis posjedovnog lista da je kuca veca za 4 kvadrata . odlucili smo se prijaviti u fond za zastitu okolisa za sufinanciranje za energetsku obnovu pa me zanima hoce li predstavljati neki problem tih “par” kvadrata viska??
Dizajn et cetera kaže
da ako ih uopće primjete ;-)
Mikac kaže
Poštovani,
Na postojeću prizemnicu koja je izgrađena prije 1968 god.roditelji su proširili i nadogradili dva kata u kojima živimo ja i brat s obiteljima .Sve ukupno građevina ima prizemlje i dva kata .Kompletna projektna dokumentacija od ovlaštenog arhitekta sa snimkama je predana prije dvije i pol godine .(još nema riješenja)
Da li će se kao takva građevina moći legalizirati ?
Građevina se nalazi na poljanicama Dubrava Zagrebačka.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mikac.
kako nismo mi radili taj predmet zaista ne znamo. Raspitajte se u uredu koji je za vas radio dokumentaciju ili u odjelu za graditeljstvo gdje je predan zahtjev.
lijepi pozdrav
Ivana kaže
Postovani!
Krenuli smo u postupak sufinanciranja troškova obnove kuce, dakle sve mjere, zastita vanjske ovojnice te zamjena vanjske stolarije. Kuća je stara te bi napravili par preinaka tako da bi zatvorili staru terasu te tako dobili dodatni prostor, a samim time bi se mjenjao i raspored stolarije. Pa mi recite kakav bi bio postupak da se ozakoni taj mali dio? HVALA
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ivana,
ukoliko bi zatvarali terasu, tada se radi o rekonstrukciji za koju je potrebna građevinska dozvola prije samog zahvata. Ukoliko idete na poticaje za energetsku obnovu, osnovni uvjet je da je sve zakonito.
lp
Tomica kaže
Poštovani-
pitanje u vezi građevine .Nismo tražili legalizacijsku dozvolu već smo išli na utvrđivanje starost građevine po zakonu koja je izgrađena prije 15.02.1968.g.Starost građevine smo dokazali i izdana nam je” UPORABNA DOZVOLA ZA GRAĐEVINE IZGRAĐENE DO 15.02.1968 ” od strane Upravni odjel za prostorno uređenje i gradnju.
Naše pitanje ,,dali sa to dokumentacijom moramo na gruntovnicu da se upiše građevina na čestici ?
i još jedno pitanje…spomenuta građevina je bez krova već ima betonsku ploču “deku” dali imam pravo izgraditi na spomenutu nosivi zid visine 1,6m za kosi krov da bi dobio gore kao potkrovlje ili jedan kat
Trenutačni prostor postoječe građevine je 54m2 i NAPOMENA da se građevina nalazi u crvenom zoni po urbanističkom planu opčine.
Lp i hvala Vam na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
što se tiče upisa, da, navedena Uporabna je potrebna za upis u katastar i ZK. Upis je između ostalog i obaveza.
Što se tiče nadogradnje u crvanoj zoni, teško je reći bez da se vidi prostorni plan i koje su specifičnosti za eventualnu nadogradnju.
lp
Tomica kaže
Hvala na odgovoru
Marko kaže
Poštovani,
moj problem je sljedeći. Kuća mi ima građevnu dozvolu, no izvedeno stanje odstupa od projekta jer unutarnji raspored prostorija nije po projektu, vanjske dimenzije se malo razlikuju i nadograđena je natkrivena terasa. Prema projektu vanjske dimenzije su 9,87×10,90, a stvarne dimenzije su 10,10×10,90m ne računajući terasu. Terasa je dugačka 4,15m i nastavlja se na dužinu od 10,90m pa zapravo ta ukupna dužina iznosi 15,05m. Unatoč tomu, 2000.g. geodet je snimio stvarno stanje i u katastar je ucrtana kuća sa stvarnim dimenzijama uključujući i terasu. Čak sam tada dobio i uporabnu dozvolu. E sad me zanima, hoće li se u postupku legalizacije smatrati da je cijeli objekt nelegalan jer se raspored prostorija razlikuje pa moram platite kaznu za cijelu kuću? Ili će se smatrati nelegalnim samo nadograđena natkrivena terasa? Koje su mi opcije?
Unaprijed zahvaljujem! LP!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Marko,
nezkonitim se smatra samo ono što odstupa od vanjskih gabarita dozvole. Tlocrti se uvijek mogu mijenjati i kuća se iznutra može adaptirati bez ishođenja građevinske dozvole, što znači da se unutarnje promjene ne trebaju ozakoniti. Kada su veći zahvati unutarnjeg uređenja u pitanju, potreban je glavni projekt. Vi biste onda taj dio pokrili sa arhitektonskim snimkama koje se rade u legalizaciji.
lijepi pozdrav
Marija kaže
Poštovani,
Kupila sam kuću sa građevnom dozvolom ,no svremenom nadogradili smo zimski vrt, sjenicu i drvenu šupu, sve sam to legalizirala i dobila novu dozvolu.Ali kako kuća nije bila rađena isključivo po nacrtima ja sam zvala arhitekta koji mi je napravio točno onako kako je sada.Dakle imam dozvolu sve je legalizirano ali me mući jedno pitanje, dali sada moram sve to promjeniti i u gruntovnici?
Unaprijed zahvaljujem,
Marija
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Marija,
Rješenjem o izvedenom stanju vaš objekt je dobio status građevinske i uporabne dozvole, a arhitektonske snimke su zamjena za glavni projekt. Po ozakonjenju promjene je potrebno provesti u katastru i gruntovnici. Tim redosljedom.
lijepi pozdrav
Mirko Furjan kaže
Poštovani,
Prije 30 i nešto godina sagradio sam kuću ishodivši sve dozvole. Uz zahtjev za izdavanje dozvole, priložio sam i nacrt. Sada sin hoće koristiti program energetske obnove i tu se pojavio problem. Upozoreni smo da dimenzije kuće na nacrtu i na dozvoli nisu identične, što prije nisam primjetio. Obzirom da imam kopiju nacrta, meni ga ne priznaju, jer nema na sebi žig. Zbog toga smo otišli u Arhivu i tamo smo dobili nacrt, koji takođe nema na sebi žig. Znači li to da zbog propusta službene osobe moram pokrenuti postupak legalizacije?
Napominjem da kuća nije simetrična, nego su u dozvoli pod dimenzije upisana lijeva i desna strana kuće.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
građevinska dozvola da bi bila valjana, mora na sebi imati žig pravomoćnosti, a dimenzije kuće moraju odgovarati onima u nacrtu i dozvoli da bi se kuća smatrala zakonitom.
lp
Roberta kaže
Poštovanje ,
Obraćam Vam se i molim Vas za pomoć .
Ovako: imam izgrađeni suteren(skloniste) , koji po građevinskoj koja je za jednokatnicu sa sklonistem , izasao sa terasom van gabarita . Pošto covjek koji je u to doba radio rekao je „terasa uvijek dobro dodje radi turista „ .I tako je ona izvučena .U suterenu je napravljen stambeni prostor pošto moj tata je bio bolestan i nije mogao dalje nastaviti graditi . Jedan dan je došao referent i rekao da ovo treba zatrpat ili srusit, znaci ja bi trebala na ulicu.Imam i projekat za tu jednokatnicu ali na njoj nije nacrtan ovaj suteren tj.on je u temeljima ,tako se radilo u toj Jugoslaviji. Referent koji je bio tu tvrdio je da je ovaj suteren prizemlje na planu sto nije. Zatim dolaze problemi . On tvrdi da građevinska dozvola mi nevazi , a svi znamo koliko ona dodje. A za ovu gradjevinsku su vec placeni svi kom i vodni doprinosi . Znaci na plan tj prizemlje koje bi se trebalo graditi na ovaj suteren . E sad , nasla sam arhitekta koji je dosao izmerio i napravio elaborat u kojem je napisao , da je zgrada nedovrsena, i nadodao plan gradnje sto bi dalje trebalo gradit u gabaritima po građ . i sad ovaj referen tu ,njemu nepase sto pise da je nedovrsena , i po njemu moja građevinska nevrijedi . Kako to ? Molim Vas za pomoć sto napraviti da gradjevinska vrijedi da mozemo graditi gore jer kao sto sam i rekla gradjevinska puno kosta nova a jedna je vec placena i po rijecima mog arhitekta ja sam spala od konja do magarca , te veli cemu onda i legalizacija . Jer po njemu to bi trebalo proci . Molim Vas za pomoć i savjet i ako Vam nije problem hitnije. Molim Vas . Ako zatreba jos koji podatak slobodno trazite . hvala
Zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Roberta,
ne znamo da li smo priču baš adekvatno shvatili no u kratkim crtama važno je sagledati činjenice i pristupiti problemu kao što se rješavaju zadaci iz matematike, bez emocija. Drugim riječima, ukoliko se želi nešto nadograđivati važno je da je postojeće izvedeno stanje legalno. Da bi stanje bilo legalno bitno je da je izvedeno u skladu sa građevinskom dozvolom i pripadajućim projektom. Ukoliko ima odstupanja to je potrebno legalizirati i svakako je poželjno da ste već podnijeli zahtjev. Komunalni i vodni doprinos će se umanjiti za već plaćeni iznos.
Ukoliko se zgrada legalizira kao nezavršena, za završetak iste nije potrebno ponovno ishoditi dozvolu već je potrebno napraviti glavni projekt za završetak gradnje i zgrada se može završiti u postojećim gabaritima. PO završetku mora se ići na uporabnu dozvolu koja označava završetak gradnje i početak mogućnosti uporabe.
lijepi pozdrav
Ivan kaže
Postovani, zanima me naslijedio sam kucu od pokojnog djeda. Za kucu imam gradjevinsku dozvolu. No saznao sam sam da kuca nije ucrtana u katastar (izgradjena 1975), ja sam pozvao geodeta da sve snimi i zatrazio sam uporabnu dozvolu da bi mogao objekat ucrtat u katastar.
Problem je slijedeci, kuca je trebala bit dimenzije 10×9.60, a izgradjena je 10×10, te iduci problem je, kako kuca ima podrum koji je u projektu ucrtan, visina kuce(do vrha krova)sa podrumom bi trebala biti 9 m (2.5m pod zemljom i 6.5 iz ad zemlje) a kako sam saznao (od bake ) podrum nisu tako duboko kopali radi podzemnih voda pa su ga napravili plice, za cca 80 cm i s time je kuca vislja za 80 cm. Sad dimenzije kuce , mozemo rec odgovaraju, ali radi toga sa podrumom kuca je nesto vislja, premda ima odgovarajucu visinu ukupnu gledajuci glavni projekat. Mene zanima hoce li me to zakociti da ne dobijem uporabnu dozvolu. Hvala
Dizajn et cetera kaže
Iako se nazovimo to tako ne radi o velikom prekršaju kod vas ipak postoji odstupanje i to se smatra nezakonitim. Da bi se dobila Uporabna dozvola ne bi smjelo biti odstupanja od građevinske dozvole i projekta.
Oxfordbum kaže
Poštovani,
vlasnik sam stana upisane površine 26,86 m2 u ZK. Stan je u novoizgradenoj zgradi od 7 katova, stanova 50+.
Naime, prema tlocrtu stan ima 31,26m2.
Ništa nije dogradivano ili mijenjano.
Koje su mi dužnosti, kako ‘legalizirati’/upisati dodatne kvadrate i isplatili se cijeli postupak pošto razmišljam o prodaji istog.
S poštovanjem,
Hvala.
Dizajn et cetera kaže
Dobar dan,
za zakonitost ono što je najmjerodavnije je površina koja se nalazi u projektu koji je sastavni dio dozvole. Ukoliko tu postoje odstupanja navedeno bi svakako trebalo ozakoniti. Možda se čak radi i ocijeloj zgradi.
srdačno
Marijo kaže
Poštovani,
kupio sam kuću koja je izgrađena 1987 i za koju postoji valjana građevinska dozvola te za istu postoji tehnička dokumentacija. Kuća naime nije u potpunosti sa tehničkom dokumentacijom. Prema nacrtima kuća bi trebala imati podrum, 2 kata i potkrovlje ali stvarno stanje je:
podrum, kat, te visoko potkrovlje, dakle kuća je po volumenu manja nego što je trebala biti a vanjski gabariti su isti kao i u nacrtima.
Zanima me treba li se tu nešto legalizirati i hoće li mi ovo predstavljati problem kod prijave za subvencioniranje od strane fonda za zaštitu okoliša.
Unaprijed hvala,
///
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marijo,
prema svemu što ste naveli, kuća je izvedena suprotno dozvoli i glavnom projektu, što znači da je napravljena nezakonito i to bez obzira što je manja. Navedeno izvedeno stanje bi svakako trebalo ozakoniti. Zakonitost je jedan od osnovnih uvjeta da se dobiju poticaji za obnovu, a svakako je bitno da se i nekretninom može slobodno gospodariti.
srdačno
lilika kaže
Poštovani, zainteresirana sam za kupnju kuće koja je izgrađena 1974, kuća je roh bau, po građevinskoj dozvoli trebala je biti 9×8, međutim kada sam izmjerila vanjske zidove dimenzije su 9×8,5. Papiri za legalizaciju nisu predani jer sadašnja vlasnica kuće koja je kuću nasljedila od oca živi u Norveškoj i nije bila upoznata sa razlikom od pola metra. Prodavci su voljni sniziti cijenu kuće za toliko koliko bi me koštala legalizacija. Zanima me pošto sam prvi put u ovome od kuda ću i kako morati krenuti u slučaju da tu kuću kupim i kako da dođem do saznanja koliko će me odprilike ta legalizacija koštati. Unaprijed zahvaljujem, pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Irena,
bilo bi idealno da je zahtjev za legalizacju predan na vrijeme, no ni ovo nije neriješivo.
Za konkretniji odgovor možete nam poslati sljedeće podatke: br. kat. čestice i K.O. , te kolika je ukupna kvadratura kuće.
srdačan pozdrav
Miro kaže
Poštovani,
ako je kod novog objekta sprema proširena za 20cm (sa 250 na 270cm), te je time i sam objekt širi za 20cm, da li se računa da je kuća unutar tolerancije? To je unutar 30cm, ali više od 3% pojedinačno. Kuća je dovoljno udaljena od susjedne parcele.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Miro,
potrebno je zadovoljiti oba parametra. Važno je napomenuti također da je bitno da je dozvola izdna po novom zakonu da se navedena odstupanja uopće mogu iskoristiti.
Hrvoje kaže
Poštovani, prodajemo nedovršenu kuću koja je napravljena prema građevinskoj dozvoli iz 1984. 2010. kuća je evidentirana u katastar i zemljišne knjige i sve do sada smo mislili da je time sve završeno…Sada se pojavio problem…Naime, naši su kupci predali zahtjev za kredit i po standardnoj proceduri banka je pokrenula procjenu nekretnine…Procjenjitelj je ustanovio da se radi o nelegalnoj nekretnini obzirom da je napravljena manja u odnosu na građevinsku…naime, dimenzije su 15×10 umjesto 16×12…Prije novog zakona bilo je rečeno da nema veze ako je nekretnina manja, važno je da ne bude veća…Ne moram ni reći kako nas je ovo zateklo nespremne…Što učiniti? I koliko bi ta procedura mogla potrajati? Hvala i lijepi pozdrav..
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Hrvoje,
najbezbolniji način da se navedeno ozakoni bi bilo na način da se proširi na neki već postojeći zahtjev. Procedura može trajati ovisno o Općini i do nekoliko mjeseci.
Za konkretnu ponudu i provjeru da li je legalizacija moguća najbolje je nazvati naš ured.
srdačan pozdrav
Tanja kaže
Poštovani,
U procesu smo kupnje kuće za koju je izdana građevinska dozvola 1964. godine. Kuća je građena između 1964-1975 i nije izvedena prema nacrtu koji je prilog građevinskoj dozvoli. Mi smo planirali mijenjati gabarite kuće i pokrenuli smo postupak izrade projektne dokumentacije, kada smo saznali da kuća nije u skladu sa nacrtom (ima nekih dodanih 120m3). Prema izvodu iz katastra dio koji je nadograđen je vidljiv na snimku (ucrtamo u katastru 2001. godine)
Molimo Vas informaciju na koji način se to može riješiti i koliko bi bili okvirni troškovi. Naime, mi smo planirali tražiti sredstva za sufinanciranje iz Fonda za energetsku obnovu kuća.
Hvala i srdačan pozdrav,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Tanja,
odstupanje je svakako potrebno ozakoniti, ne samo zbog poticaja fonda već i gospodarenja općenito. Dva su načina: ishođenje naknadne građevinske dozvole (teži) ili ozakonti po Zakonu o postupanju NN 86/12 za koji bi trebalo naći otvoren zahtjev koji bi se proširio na vašu nekretninu.
Navedeni zakon dozvoljava ozakonjenja koja su mimo prostornog plana, što najčešće nažalost je slučaj.
srdačno
Sammy kaže
kuca: jedan dio je napravljen prije 1968 a drugi u 1990. Arhitekt je naveo o postojanju stare zgrade i dogradnje a legalizacija je napravljena samo na Stari dio 1968. Dakle ne gledajući (jer imaš povjerenja u osobu kojoj je to životni posao) danas 2016 podnjeli smo upit za nadogradnju i rekli su nam da taj dio na kojem bi nadograđivali nije legaliziran! Šta sada? Dali se može neakako nadopuniti dali se može nešto napraviti
Molim vas pomozite
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
kao i za svaki proizvod ili uslugu reklamaciju ćete morati uputiti tvrtki odnosno uredu koji je radio vaš predmet. Po svemu sudeći stvari nisu napravljene kako treba i ne radi se o malom propustu.
Na koncu uvijek se možete obratiti i komori arhitekata ili inž građevine, ovisno tko vam je radio dokumentaciju.
srdačno
Toni kaže
Poštovanje. Moja kuća ima građevinsku iz 89.godine, upisana je nakon kompletne izgradnje u gruntovnicu i katastar. Gabariti stambenog prostora su kao i na građevinskoj no uz kuću je odmah prilikom gradnje izgrađena terasa koja je spojena sa kućom i ima oko 35 m2 otvorenog prostora i krov sa kuće se spušta preko nje. Planiram tražiti poticaj za fasadu pa me zanima dali bi to moglo biti sporno? Nemam uporabnu dozvolu. Ako je sporno, što ako maknem krov sa većeg dijela terase i ostavim 15m2 natkrivene terase, a ostatak služi kao ulaz u kuću? Hvala, nadam se odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Toni,
jedan od osnovnih uvjeta za dobijanje poticaja kroz program energetske obnove je taj da je kuća zakonita, odnosno izvedena u skladu s dozvolom.
Ukoliko se radi o nadstrešnici koja je konstruktivno povezana s kućom i ne prelazi 15m2 tada za nju nije potreban ni glavni projekt ni dozvola.
lijepi pozdrav
Toni kaže
Hvala vam na odgovoru. Zanima me jos jedna stvar. Jeli moguće da se u građevinskoj dozvoli prije 90.godine nije etažiralo jer postoji podrum koji u građevinskoj nije prikazan?
Dani kaže
Imam legaliziranu kućicu od 36 m2 (u riješenju o legalizaciji piše da je to nedovršeni objekt) u negrađevnoj zoni T1 (turistička namjena ) + 20 m2 natkrivene terase uz kuću koja je u riješenju o legalizaciji upisana kao unutarnji prostor.Kuća nema krova . Dakle imamo nekretninu od 56 m2.
moje pitanje je sljedeće: dali se kućica može podignuti i koliko na postojeće gabarite da bi se dobio polu kat kuće tj mogućnost visokog potkrovlja.
Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zlatan,
detaljan odgovor o mogućnostima završenja ozakonjene nezavršene zgrade možete naći u našoj objavi Postavljanje krova na nezavršenu zgradu. U slučaju da planirate podizati etažu, potrebna je građevinska dozvola odnosno prethodno provjeriti što prostorni plan uopće dozvoljava na vašoj čestici.
srdačan pozdrav
Lina kaže
Poštovani,
željela bih povećti lođu ispred dnevnog boravka za 30 cm prema dnevnom boravku u stanu u zgradi.Sadasnja stijena je drvena i potrebnu ju je zamijeniti prakticki identicnom samo kvalitetnijom.Zanima me da li je potrebna neka posebna dozvola.
Dizajn et cetera kaže
Građevinska dozvola.
Ivana kaže
Poštovani,
znate li da li je moguća izmjena izvršnog Rješenja o izvedenom stanju u slučaju da je investitor naknadno uočio bitne greške projektanta u snimku izvedenog stanja (na svoju štetu)?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Srdačan pozdrav.
Vesna kaže
Postovanje …imam jedan problem 2015 godine sam bespravno sagradila kucu o kojoj nista nisam znala dok nisam otisla u elektru za prikljucak struje …trazili su mi da izvadim u katastru da li je 1968 godine bilo sta sagradjeno nasli su mi 6 kvadrata i na osnovu toga sam se prikljucila u HEP medjutim kad sam htjela legalizirati nasli su mi da je 15 lipnja iz zraka slikan samo temelj…ja sam nadogradila jos 43 kvadrata htjela sam legalizirati medjutim to je nemoguce sta mi je ciniti bojim se da ce mi srusiti a socijalni sam slucaj inace posle poplave sam je sagradila Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Vesna,
sve što je izgrađeno nakon 21. lipnja 2011. se može legalizirati na način da se ishodi naknadna građevinska dozvola. Uvjet je naravno da je i sama kuća izvedena u skladu s odredbama prostornog plana. To je jedini način.
Srdačno
marij matulina kaže
Neznam zašto i kao je moguće da građevinska komisija ne izlazi na teren, a prima plaću.
Dizajn et cetera kaže
Gospođo Marija ne znamo ni mi, ali to što ste napisali poklapa se s iskustvom izvjesnog broja klijenata s kojima smo u kontaktu. Dojma smo da je taj dio Ministarstva u vrlo lošem stanju i da se zbog toga nitko posebno ne zabrinjava.
Ipak, naš je savjet: budite uporni i u CC uvijek stavite ministra ili čak neke novine ako je nužno!
srdačan pozdrav
zoran krncevic kaže
Dobar dan
Nakon datuma legalizacije 21,06,2011
Napravljen nosač zid, dva stupa i treger i na to napravljen kosi krov betonski.Zidovi su bili napravljeni i vide se na snimci
Dali cu imat problema za legalizirati
i sta mi je ciniti
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zoran,
obzirom na datum izvedbe nećete moći napraviti legalizaciju po dosta fleksibilnom Zakonu o postupanju NN 86/12. Ozakonjenje je moguće isključivo ishođenjem naknadne građevinske dozvole za što je potrebno da građevina odgovara uvjetima prostornog plana.
srdačno
Dino Pašić kaže
Pozdravljam,
Kupio sam od strica zemljište s legaliziranom vikendicom od nekih 30 kvadrata. Taj objekat bi želio povećati za još nekih 30-40 kvadrata, kojim putem trebam ići da se to legalno odradi, šta sve trebam uraditi?
Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Dino,
kao i kod svake gradnje i nadogradnje potrebno je dakle provjeriti da li je s obzirom na veličinu čestice, postojeću izgrađenost i uvjete prostornog plana, nadogradnja moguća. Radi se zatim glavni projekt s kojim se ishodi građevinska dozvola. Sve od prvog koraka ide od arhitekta.
Kada se gradnja završi ishodi se uporabna dozvola i tada je zgrada spremna za korištenje.
srdačno
Ivan kaže
Poštovani! Prije 17.godina sam napravio kuću sa građevinskom dozvolom ali nisam sagradio po projektu! Dakle sagradio sam za 1,6 metara dužu garažu (u sklopu podruma) a iznad kuću za 0,60 dužu i terasu za 1,00 metara dužu! Mogu li ja to legalizirati i koliko bi me to trebalo koštati? Hvala! Ivan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
navedno bi svakako bilo potrebno i poželjno legalizirati. Pogotovo sada kada je otvorena nova mogućnost za podnođšenje zahtjeva.
Za ponudu biste nam trebali dostaviti br. k.č. i k.o. te ukupnu brutto površinu objekta. Na naš kontakt
srdačan pozdrav
Nikolina kaže
Poštovani,
Imam namjeru po novom zakonu predati zahtjev za legalizaciju, zanima me da bih zgrada bila završena, mora li kupaona bit skroz gotova računajući da ima tus kadu i ostalo, moze li proći samo ako su stavljene pločice podne?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Nikolina,
možete ju ozakoniti iako nije završena. Svakako bi bilo poželjno da se dokumentacija napravi da se ozakonjuje kao završena zgrada, kako si ne bi naknadno davali dodatnog posla oko papirologije.
srdačno
Davor kaže
Poštovani,
iako smo imali građevinsku dozvolu za kuću, morali smo napraviti legalizaciju zbog konobe (suterena) koja je izašla iz predviđenih gabarita, te smo dobili Rješenje o izvedenom stanju.
Kuća je katnosti Suteren+Prizemlje +1 kat koji su povezani vanjskim otvorenim “čeličnim” stubištem (Pr i 1 kat). U legalizaciji je kuća iz nekog razloga (pretpostavljam previda) prikazana kao 1 stambena jedinica.
Kako bi radili rekonstrukciju korvišta, te izmicali stubište na drugu stranu kuće – što podrazumijeva i promjenu pozicija i veličine nekih otvora (i jedne “krovne kućice” za vrata pošto se radi o potkrovlju), te manjih preinaka prostorija unutar kata – pitanje: može li se to raditi prema pravilniku o jednostavnim građevinama i s glavnim projektom (bez ishođenja građevinske dozvole i uvjeta), te može li se u tom slučaju 1kat prikazati kao zasebna stambena jedinica?
Je li dozvoljeno ikakvo dizanje visine zidova (ukoliko je u skladu s prostornim planom)?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
LP,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Davor,
svakako je bitno da se u legalizaciji navede pravilan broj stambenih jedinica jer je to posebno važno kod gospodarenja i mogućih budućih podjela. Također je to važno jer ovdje broj stambenih jedinica nije ograničen uvjetima prostornog plana već samo da su jedinice funkcionalno samostalne. Moguće je da je projektant pogriješio, no treba porovjeriti da li je bilo moguće prikazati više stambenih jedinica.
U svakom slučaju ukoliko se radi o pogrešci, predviđa se period od tri godine od pravomoćnog Rješenja o izvedenom stanju, da se propust ispravi.
Što se tiče građevinskih zahvata, samo na temelju vašeg osnovnog opisa računamo da bi trebali raditi projekt rekonstrukcije i ići na građevinsku dozvolu.
srdačan pozdrav
Tomislav kaže
Poštovani,
imam upit o možemo reći u jednoj složenoj situaciji, Naime 2004. godine ishodili smo građevinsku dozvolu za kuću s dva stana te smo započeli s gradnjom na postojećem objektu od nekih 50m2 koji je izgrađen 83 godine. 2009. zbog određenih novih činjenica tražili smo izmjenu projekta na način da se dodaje još jedna prostorija i dobivamo izmjenu projekta odnosno dopunu građevinske dozvole s dvije stambene jedinice. Sukladno dobivenoj građevinskoj dozvoli gradimo kuću. U međuvremenu 2016. godine tražimo izmjenu projekta krovne konstrukcije i unutar kuće istim rasporedom dijeli se na 4 stana bez preinake bilo kakvog unutarnjeg rasporeda. Po dobivanju građevinske dozvole završavamo kuću s četiri stana i pokrećemo postupak ishođenja uporabne dozvole. Znači svi građevinski radovi bili su izvedeni do 2011. godine osim krova koji je rađen 2016. Naime tu se javlja problem da nas u nadležnom upravnom odjelu traže svu dokumentaciju iz 2004. od građevinskih dnevnika itd, što nam stvara određeni problem jer smo gradili osobno i takva dokumentacija nije bila za tu kuću 2004. potrebna. Naime, sve što nas traže odnosi se na zakon iz 2013, odnosno na zakon iz 2017., a sva gradnja i sva konstrukcija osim krova izrađena je prije s identičnim rasporedom od izmjene projekta 2009. Sad smo u potpuno čudnoj situaciji jer ne možemo dobiti uporabnu bez svih mogućih dokumenata o radovima iz praktički 83. kad je kuću započeto bivši vlasnik, 2004. kad se kuća gradila i 2009. već smo razmišljali pokrenuti neki postupak legalizacije, jer nam nitko ne zna točno objasniti koji da postupak pokrenem da bi za kuću mogao ishoditi uporabnu dozvolu kako bi istu i mogao iznajmljivati. Također u upravnom odjelu kažu da nam neće dati nikakav postupak legalizacije već isključivo možemo dobiti uporabnu ako ispoštujemo sve uvjete za uporabnu. Stoga Vas molim pojašnjenje na koji način da pokrenem legalizaciju da idem tražit neka minimalna odstupanja primjerice par cm (do 5 cm) u visini krova koja su nastala zbog ojačanja konstrukcije, primjerice zatvoren prostor ispod vanjskih stepenica jer neznam na koji način da dobim tu uporabnu dozvolu kako bi mogao tu kuću odnosno apartmane iznajmljivati.
Unaprijed zahvaljujem!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Tomislav,
iz svega navedenog čini se da je najbolje ići na legalizaciju po postojećem zakonu. Krov ne bi smio biti sporan jer se i nakon legalizacije isti može izvesti bez prepreka.
lijepi pozdrav
Alen Makovac kaže
Poštovanje, želio bih ozakoniti nezakonito sagrađenu zgradu na poljoprivrednom zemljištu. 1978. godine je za istu zgradu (radi se o obiteljskoj kući) dobivena građevinska dozvola koja se u to vrijeme mogla dobiti uz odobrenje Mjesne zajednice čak i na poljoprivrednoj čestici uz uvjet da se rješava stambeno pitanje investitoru i da parcela graniči sa postojećim stambenim područjem sa postojećim starim kućama. Zanima me konkretno, za obračun naknade za ozakonjenje, dali će se uzeti u obzir koeficijent za izgradnju na poljoprivrednom zemljištu ili budući da zgrada ima neku građevinsku dozvolu predmetna parcela ima ipak status građevinske parcele te shodno tome treba uzeti u obzir koeficijent obračuna za građevinsko zemljište?
Zahvaljujem na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Alen,
pitanje je zaista specifično i iskreno takav slučaj iskreno nismo nikada imali. Čini se da bi slučaj mogao ići u jednom i drugom smjeru te je naše mišljenje da bi s istom argumentacijom ovakav isti upit trebali poslati vašoj općini koja određuje naknadu.
Naime u samoj praksi smo primjetili određene nedosljednosti gdje bi različite općine za jednake situacije postupale drugačije.
Mi smo ovdje skloni povoljnijoj opciji jer realno niste skrnavili poljoprivredno zemljište već ste nadograđivali zgradu za koju je postojala dozvola.
srdačno
Drago kaže
Poštovani, imam kuću koja je u jednom djelu spojena sa starim djelom kuće, zajednički im je krov ali obje građevine imaju zasebne temelje i što se zidova tiče ne ovise jedna o drugoj. Znači jedina zajednička točka im je krov i to je isto tako izvedeno da kad bi se srušila stara zgrada ne bi se oštetio krov na novijem djelu.Znači skroz su naslonjene jedna na drugu. Zanima me kako sada na legalan način ukloniti taj drugi dio zgrade, stari? Zgrada je u kompletu legalna, stari i novi dio. Znači ja bi sada srušio taj stari dio (jer fizčki ga je moguće maknuti bez oštećenja novog) ali me brine kako to sada pravno napraviti a da kuća i dalje bude legalna jer se to vodi pod jedan objekt. Uglavnom gabariti stambenog prostora bi se smanjili.
Hvala na odgovoru, Lijep pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Drago,
u vašem slučaju radi se o rekonstrukciji. Naime rekonstrukcija nije samo nadogradnja već i uklanjanje vanjskog dijela građevine. Potrebno je ići na građevinsku dozvolu za rekonstrukciju za koju će biti potrebno izraditi projekt rušenja (statičar), geodetski projekt (geodet) koji je ovdje čak i najvažniji radi upisa novog stanja te na koncu i arhitektonski projekt kao popratna i u ovom slučaju najmanje bitna dokumentacija.
srdačan pozdrav
dalibor kaže
Dobar dan,zanima me jedna inf.u koliko sam naslijedio ocevinu i na jednoj cestici se nalazi starina koja je sagradjena prije 1968 god .u koliko bih ja htio raditi obnovu tih objekata i nadogradjivat jos dvije prostorije u duzini postojecog objekta jeli mi onda treba nova gradjevinska dozvola i sto napraviti.hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Dalibor,
da, u vašem slučaju je potrebna građevinska dozvola za rekonstrukciju (nadogradnju). Prvi korak je dakle arhitekt koji će procijeniti da li je rekonstrukcija moguća obzirom na postojeću izgrađenost i uvjete prostornog plana te ukoliko da radi se projekt na temelju kojeg se ishodi dozvola.
srdačan pozdrav
Z kaže
Poštovanje,
Moje pitanje glasi što ako kuća nije uopće napravljena prema projektu i nema uporabnu dozvolu, da li se može naknadno napraviti novi projekt (ako je sagrađena kuća tehnički ispravna) pa ishoditi novu građevinsku i lokacijsku dozvolu? Unaprijed hvala na odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Zlatko,
odgovor bi bio u smjeru da se treba napraviti novi projekt prema izvedenom stanju. Da li se projekt može napraviti tj. da li će izvedeno stanje biti prihvaćeno ovisi o prostornom planu tj. činjenici da je kuća izvedena u skladu s prostornim planom.
srdačan pozdrav
M kaže
Poštovani,
mene zanima sljedeće… U originalnom projketu, za koji smo dobili građevinsku dozvolu je prva, odnosno međukatna ploča predviđena kao fert gredice, mi cemo izvest običnu AB ploču (ne mijenjanju se gabarti), kod temelja imamo trakasto s nadtemeljnim nastavci, izvest ćemo bez tih nadtemeljnih nastavaka i tu ce zbog toga doci do promjene u visini kuće, ali samo par cm ne puno. Nadzorni će sve promjene lijepo zabilježiti i napisati razlog za promjene. Mene zanima jeli dovoljno samo to da je promjene odobrio nadzorni inžinjer, ili ćemo zbog toga morati izmejniti projekt neposredno prije ishodovanja uporabne dozvole?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru…
Dizajn et cetera kaže
Poštovani,
prema zakonu o gradnji investitor ima pravo odstupiti od projekta u toku građenja ali mora ishoditi izmjenu građevinske. Odstupanje po visini je odstupanje od lokacijskih uvjeta(visina) pa bi trebali ići na izmjenu.
Ipak treba odmah vidjeti da li je to dozvoljeno prostornim planom.
Dakle nadzorni inžinjer nema ovlasti za promjene lokacijskih uvjeta, već je to tijelo graditeljstva.
srdačan pozdrav
vedran kaže
Pozdrav,
zanima me šta je potrebno učiniti u sljedećoj situaciji: kuća je građena 60-tih godina i nadograđivan je kat negdje 1995. godine. Vlasnik kaže da je jedna strana 30 cm duža od projekta (iako se meni čini da je bar 1 metar). Koliko sam shvatio trebao bi platiti komunalne doprinose samo za kubikažu tog dijela koji je izvan projekta. Dal i se radi novi projekt za cijelu zgradu i šta je još potrebno učiniti da bih dobio uporabnu dozvolu i etažirao kuću? hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Vedran,
za vaš slučaj, obzirom da je sve građeno prije 2011. najbolje bi bilo cijelu kuću provući kroz legalizaciju po Zakonu NN 86/12
Komunalni i vodni doprinos, te naknadu ćete platiti samo za taj nadograđeni dio. To vam je najbolja i njjeftinija opcija da se kuća dovede u razinu Uporabne dozvole. Etažiranje može ići kad se ozakonjenje završi.
srdačno
Bojan kaže
Poštovanje. Situacija je ovakva, zivim u kući roditelja koja je napravljena negdje oko 1990. Kuća ima sve dozvole i sve plačeno ali je izgrađena malo izvan nacrta i taj dio jos nije legaliziran.
1. Sad bih išao u dogradnju kuće (trenam još nekoliko prostorija u sklopu kuće) pa me zanima od kud krenuti u prikupljanju papirologije i što sve ustvari trebam?
2. Trebam li obavezno prije dogradnje legalizirati dosadasnji dio izvan nacrta?
3. Također me zanima ukoliko dogradnju napravim bez potrebnih dozvola i papirologije hoću li moći kroz nekoliko narednih godina naknadno tražiti dozvole za dograđeni dio i legalizirati ga?
4. Jesu li mi dozvole potrebne uopce ukoliko kuću ne planiram prodavati ni koristiti kao hipoteku? Postoje li kakve kontrole koje bi mi mogle jednog dana banuti na vrata i utvrditi da sad realizirao dogradnju bez potrebnih dozvola?
Hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Bojan,
da bi mogli raditi projekt i dobiti dozvolu za nadogradnju, postojeće stanje mora biti zakonito i to će se svakako provjeravati.
Legalizacija je trenutno moguća za sve što je izgrađeno do 21.6.2011. i nema nikakvih indicija da će se moći ozakonjivati sve izgrađeno nakon toga datuma. Jedini način da se ozakoni građeno nakon 2011. je na način da se isodi naknadna građevinska dozvola, no procedura je tu puno teža i potrebno je udovoljiti parametrima prostornog plana.
Zgrada vam se navjerojatnije nikada neće rušiti no uvijek ćete imati problem u gospodarenju ukoliko postoje nezakonitosti (prodaja, nasljeđivanje, poticaji, nadogradnja i sl).
Ukratko, po nama obzirom da je zgrada izvedena 1990. i da ju želite proširivati, svakako ozakonite postojeće stanje dok je još moguće predati zahtjev u sljedećih pola godine.
srdačno
Anemary kaže
Poštovani,
u potrazi smo za novim domom.. u pravilu želja je bila nikakva betonska građevina već nekakav samoodrživi objekt.. zakon o poljoprivrednom zemljištu je jasan a građevinska su nam preskupa.. već od ludila smo počeli gledati stanove ali sve jako loša gradnja i jako skupo a bez komadića zemlje:-(.. Rješenje naše situacije vidimo eventualno u kupnji poljoprivrednog zemljišta s legaliziranim objektom na parceli.. Nakon duge potrage pronašli smo poljoprivredno zemljište s legaliziranim izgrađenim nedovršenom slobodnostojećom jednostavnom zgradom stambene namjene. S obzirom da nemamo vremena graditi a i ne želimo nešto betonsko moje pitanje jest – Da li se taj objekt može srušiti te na njega staviti samoodrživi montažni objekt u istim gabaritima / kvadraturi.. ? Konkretno se radi o samoodrživom montažnom objektu / smo koji sa sobom ima sve potrebne priključke.. Unaprijed zahvaljujem na Vašem vremenu trudu i angažmanu..
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Anemary,
Vi možete tu ozakonjenu zgradu završiti u postojećim gabaritima. Također na mjestu postojeće zakonite zgrade uvijek je moguće i lakše izgraditi novu zamjensku zgradu. Potrebno je ipak biti oprezan oko termina montažni objekt jer svaki objekt tj. zgrada za stanovanje mora poštivati današnje standarde gradnje bez obzira na način na koji se gradi. U svakom slučaju potreban je projekt i dozvola.
Više o tome možete pročitati u jednom od naših tekstova na sljedećoj poveznici, a na tu temu smo snimili i jedan kratak video objašnjenja
srdačno
Saša kaže
Poštovanje ja posjedujem gradjevinsku dozvolu S+P+1 a ja bi gradio samo S+ P dali mogu to napraviti bez izmjene gradjevinske ako moram mjenjati gra. Sta trebam uraditi da bude legalno unaprjed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Saša,
mora se napraviti izmjena građevinska što znači da arhitekt mora prepraviti glavni projekt u skladu s namjeravanim zahvatom. Procedura je ovdje puno jednostavnija nego kod samog ishođenja građevinske dozvole. Najčešće više nema ishođenja posebnih uvjeta i drugih komplikacija.
srdačno
snježana kaže
Molim za pomoć, naime stan bismo fizički pregradili u dvije zasebne stambene jedinice sa ulazom iz zajedničkog hodnika zgrade. Stan je sagrađen 80-e i u otkupu je. Koji je postupak etažiranja i trošak. Koliko obično traje postupak ? Stan je u Zagrebu. Unaprijed hvala.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Snježana,
nažalost previše je prepreka za zahvat kojim namjeravate napraviti. Načelno kada se dva stana spajaju u jedan to se dosta jednostavno može izvesti u skladu s pravilnikom o jednostavnim građevinama i radovima. Ipak kod dijeljenja stanova pravila su složenija i mora se ići na građevinsku dozvolu. To znači za početak da se treba dobiti suglasnost svih suvlasnika zgrade. Zatim svaka stambena jedinica mora imati osigurano parkirno mjesto. Iznimno kada to nije moguće to se mjesto može platiti, tj. potrebno je platiti taksu, a mjesto se neće dobiti. Veći broj stambenih jedinica postavlja i drukčije protupožarne uvjete što je još jedna dodatna komplikacija.
Ukratko, veliki stan možete funkcionalno pregraditi, no šanse da ga možete cijepati u dva stana i tako uvesti u ZK. su iznimno male.
srdačno
Zvonko kaže
Hvala na odgovoru , naime mi nikako ne izlazimo iz gabarita samo smo mislili otoriti krovne luminare .
Ali svakako hvala na odgovoru ,
lIJEP POZDRAV IZ sPLITA
Siniša kaže
Pozdrav, kupio sam plac od grada nakon rata. Na placu je bila srusena kuca i mi smo to sve ocistili. Kuca je bila 8 x 8 metara. Sad ja hocu da pravim garazu 10 x 8 metara i gore stambeni prostor, jer plac je 10 metara sirine znaci da iskoristim sve. Koliko bih ja morao platiti za to prosirenje od 2 metra? Di da se ja prvo obratim neznam kako to ide. Plac se vodi samo na meni. Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovnje gospodine Siniša,
sve kreće od arhitekta i procjene mogućnosti gradnje. Nakon toga se radi projekt prema vašim potrebama i u skladu s prostornim planom te se ishodi građevinska dozvola.
srdačno
Ivan kaže
Poštovani,
Molim informaciju. Dobio sam ovjerenu građevinsku dozvolu,postoji projekt za nadogradnju kuće. Zanima me pošto će vanjski gabariti ostati isti,da li je moguće mijenati dimenzije i položaj prozora a da se ne mora mijenjati sva dokumentacija?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Ivan,
naša preporuka je ići na izmjenu i dopunu glavnog projekta sada jer je to najbezbolnije i ide dosta glatko. Hipotetski kada imate gotovu kuću i da idete raditi promjene u nosivim zidovima trebao bi vam novi glavni projekt.
srdačan pozdrav
Vesna kaže
Poštovani, naslijedila sam kuću građenu prije 1968., upisanu u katastar i gruntovnicu. želim je obnoviti i stanovati u njoj. Kuća je s podrumom, prizemlje, građena od cigle, sve je očuvano, ništa nije sjelo ili popucalo, zidovi suhi, struja, voda. Vjerujem u održivost i tradicionalnu gradnju i u ime toga bih žrtvovala unutarnji raspored i prilagodila mogućnostima pregradnje obzirom na ograničenja, nosive zidove i sl. Drugi ukućani gradnju nove kuće na drugom mjestu ili barem na starim temeljima i napraviti potpuno identičan objekt kakav je sada, odnosno u gabaritima sadašnje kuće, dakle poštovati legalnost građevine kakva je sada, ali s novim materijalima.
Međutim, zanima me koja je razlika u troškovima u ta dva slučaja što se tiče građevinske dozvole?
Da li ukoliko samo preuređujem unutrašnjost kuće imam samo trošak samih radova i trebam li za to ikoga išta pitati (mislim administraciju?
I da li su troškovi građevinske dozvole za rekonstrukciju isti kao za gradnju potpuno nove kuće. Napominjem da je kuća legalna, građena prije onog datuma 1968 i upisana u katastar i gruntovnicu.
Unaprijed puno hvala na odgovoru
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Vesna,
što se tiče administrativnog dijela tu su najveće stavke komunalni i vodni doprinos. U oba slučaja će vam biti oprošteni tako da nema razlike. Davanja za dozvolu i razne takse nisu neka bitna stavka koja bi trebala utjecati na odluku.
Gradnja nove zgrade u vašem slučaju bi po svemu sudeći bila skuplja u izvedbi u odnosu na rekonstrukciju postojećeg.
Ipak prije donošenja konačne odluke, napa preporuka bi bila da se napravi idejni projekt. Nije skupa stavka, no može se dobiti vrlo jasna slika o potencijalu kuće kada bi se ona rekonstruirala. Ukoliko se ustanovi da rekonstrukcija nije rješenje tada bi mogli ići u smjeru gradnje nove, zamjenske zgrade.
srdačan pozdrav
Dana kaže
Poštovani,
Imam namjeru urediti potkrovlje kuće koja već posjeduje građevinsku i uporabnu dozvolu.
Zanima me na koji bi se način trebala rješavati papirologija ukoliko bi se nešto mijenjalo vezano otvore (prozori i balkonska vrata) i ako bi se jedan dio vanjskog zida koji nije nosiv izbacio za 1 m unutar natkrivenog balkona koji ima dva metra, a taj je jedan metar u gabaritima krova.
Za sada je to samo znatiželjno pitanje, a kada dođe neto stručan, onda ću viditi da li će to uopće izvedivo :)
Unaprijed zahvaljujem i srdačan pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Dana,
po svemu sudeći, čeka vas uz projekt, ishođenje dozvole za rekonstrukciju. U slučaju da se radi o višestambenoj zgradi, potrebna je i suglasnost suvlasnika.
srdačan pozdrav
Pero kaže
Poštovani
Nadogradio bih legalizirani objekat za koji postoji rješenje o izvedenom stanju I radi se o završenom objektu.pitanje glasi:moral li novi dio objekta(kat) biti minimalno udaljen od međe obzirom da legalizirano prizemlje nema potrebnu udaljenost ili se smije nastaviti graditi kako je sagrđeno prizemlje tj. ispod minimalne udaljenosti.
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Pero,
jako dobro pitanje,no tu još uvijek koliko vidimo ne postoji konzenzus. Najčešće se to svodi na procjenu referenta koji će izdavati dozvolu, ali u praksi vidimo da većina njih traži da se ta dogradnja udalji na udaljenost propisanu prostornim planom.
Tako npr ako se nadograđuje kat on se najčešće uvlači na udaljenost od 3 m od međe. Ako je postojeći legalizirani dio ispod na udaljenosti od 2 m onda će se na katu “dogoditi” 1 m ravnog krova koji se ne smije koristiti kao terasa.
srdačan pozdrav
Mateja Padavić kaže
Poštovani, kuća je izgrađena 1959.g., nema nikakvih papira ni dozvola, htjeli bi dignuti kat, što nam je potrebno kako bi gradnja bila legalna?
Lijepi pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Mateja,
za bilo kakvu nadogradnju, postojeće izvedeno stanje mora biti zakonito. Svakako biste trebali riješiti legalizaciju čim prije. Zahtjev je moguće predati zahtjev trenutnom zakonu NN 86/13. Do lipnja 2018.
srdačan pozdrav
Davor kaže
Poštovani,
u čijoj je nadležnosti slanje Poziv za uvid u spis predmeta susjedima u slučaju izdavanja građevinske dozvole, pretpostavljam nadležnog tijela za izdavanje građevinske dozvole?
Zahvaljujem,
LP
Marac kaže
Poštovanje,
prvo, zahvaljujem autoru stranice na nesebičnom trudu i strpljenju pri pojašnjavanju ove komplicirane materije.
Moje pitanje je sljedeće: 2010. godine sam “do pod krov” završio dogradnju i nadogradnju već postojeće kuće izgrađene 1964., godine i to već tada uz građevinsku dozvolu. Za svoje radove sam također ishodio građevinsku dozvolu (i naravno platio sve potrebne doprinose), ali sam neznatno odstupio od nje na način da sam umjesto vanjskog zatvorenog stubišta za kat iskoristio već postojeće, a planiranu natkrivenu terasu na nadograđenom katu sam povećao nauštrb prostora koji je trebao biti stambeni. Dakle, ukupna bruto građevinska površina je manja za kojih 10-ak kvadrata negoli što je bilo predviđeno građevinskom. Napominjem da su i preinake rađene temeljem statičkih i građevinskih proračuna inženjera građevine, no nažalost nisam u tom trenutku proveo promjenu građevinske dozvole (što bi možda bilo najpametnije). Kako je ukupna BGP preko 500 kvadrata (radi se o kući inicijalno prizemnici 10×12 + terasa 6×10 s podrumom ispod cijele kuće i garažom ispod terase, koja je “produžena” na 20 m i dograđen je jedan kat), za upis građevine u zemljišne knjige radi se koliko sam shvatio o kompliciranoj proceduri tehničkog prijema, uz izlazak komisije, izvođača itd.
Moje je pitanje je li mi jednostavnije prijaviti nelegalnu gradnju i platiti “kaznu”, s obzirom da sam već platio komunalne doprinose za još veći obujam, kad sam ishodio građevinsku, ili tražiti neki drugi način? Hoće li mi ti komunalni doprinosi koji su najveća stavka biti “priznati”, ili bi mi ih u slučaju “legalizacije” ponovno naplatili?
Puno hvala unaprijed!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mario,
Hvala na lijepim riječima. Mislimo da bi zaista bilo najpamentnije legalizirati ta odstupanja kako bi izbjegli obavezu tehničkog pregelda i uporabne. Tu će vam definitivno priznati plaćeni komunalni i vodni doprinos a jedini mogući malo veći trošak će biti naknada (kazna) koja će se vjerovarno obračunavati na cijeli obujam. Ipak smatramo da vam se to isplati jer ćete na kraju imati potpuno legalan i upotrebljiv objekt.
Dakle ozakoniti po sadašnjem zakonu NN 86/12 za koji je rok prijave, tj. predaje zahtjeva do lipnja 2018.
srdačan pozdrav
Boris kaže
Poštovanje,
živim u kući izgrađenoj 1994. sa svim potrebnim dozvolama.
U namjeri da nadogradimo stepenište provjerili smo dokumentaciju vezanu za kuću i otkrili da nam u građevinskoj dozvoli nije naveden podrum iako je sastavni dio projekta na temelju kojeg je i izdana građevinska dozvola.
Što nam je činiti?
Srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Boris,
ukoliko se podrum ne spominje u dozvoli svakako bi ga bilo pametno legalizirati i to po postojećem zakonu gdje se zahtjev može još podnijeti do lipnja 2018.
Treba zaista vidjeti kako je tekstualno napisana dozvola i koliko se referira na projekt. U svakom slučaju za bilo kakvu nadogradnju, važno je da je postojeće potpuno legalno, a to će svakako provjeriti referent na izdavanju dozvole.
srdačan pozdrav.
Boris kaže
Poštovani,
Hvala na odgovoru, ali mislim da nisam dobro oblikovao pitanje.
Problem je u tome što je osoba koja izdaje građevinsku dozvolu napravila propust koju mi do sada nismo uočili. Mi smo odmah tražili dozvolu koja uključuje i podrum te smo mislili da sno takvu i dobili jer smo priložili projekt u kojem je jasno vidljiv podrum kao sastavni dio. Ne znamo što poduzeti. Zbog nečije pogreške pri izdavanju dozvole objekt nije legalan. Kako to ispraviti i kome se obratiti?
Lijep pozdrav
robi kaže
Molim na odgovoru,dakle imam objekat izgrađen 2013g. bez dozvole,na građevinskoj čestici,izgrađen je po uvjetima gradnje i useljen,imam snimak izvedenog stanja,kako dobiti naknadnu građevinsku dozvolu s obzirom da se objekat ne vidi na snimku iz 2011. Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Robert,
obzrom da se ne vidi na snimku iz 2011. nemoguće ga je ozakoniti po zakonu o postupanju NN 86/12. Obzirom da je objekt izveden u skladu s parametrima prostornog plana za vas je jedini način ishoditi naknadnu građevinsku dozvolu.
srdačan pozdrav
Marko kaže
Postovani,
trebam upisati gradevinu u zemljisne knjige te mi je receno kako treba napraviti geodetski elaborat. Firma koja bi napravila cijeli proces kaze, na moj upit, da naravno ZK mogu odbiti zahtjev, ukoliko je npr. nesto nelegalno gradeno.
Kako sam rekao, prizemnica je gradena prije 1968., a krov se mijenjao jer je curio prije 2011.
Moje glavno pitanje je: nakon izrade i predaje elaborata, koji moguci razlozi odbijanja postoje?
Unaprijed hvala,
Marko
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marko,
zgrada se danas može upisati u ZK isključivo ako je zakonita. Ukoliko ste odstupili od dozvole ili nešto gradili prije 2011. preporuka je da to ozakonite i onda provedete upis.
lijepi pozdrav
Ante kaže
Poštovanje.
Zanima me jeli moguća promjena postojećeg stanja objekta koje je u postupku legalizacije? Mislim na vanjske skale i vrata na gornjoj etaži. Do sada je ulaz na gornju etažu bio iznutra,sada bi napravili skale izvana.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Ante,
ozakoniti se može samo ono što je evidentirano i vidljivo na zračnom snimku do 21.6.2011. Sve što se radi nakon toga, uključujući i gradnju skala treba provuči kroz naknadnu dozvolu.
srdačan pozdrav
Ante kaže
Kakva je situacija ako se stavljaju montažne skale? Može li postavljanje montažnih skala i otvora stvarati probleme ako se krene u renoviranje objekta dok je legalizacija u tijeku? Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Ante,
nije baš jasno što se točno smatra pod montažnim skalama. U svakom slučaju treba imati na umu da se u pravilu ne smiju izvoditi nikakvi radovi dok je legalizacija u tijeku.
srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Ne. Treba biti kako je bilo izvedeno do 2011.
Igor kaže
Poštovani,
Molio bih vas odgovor na jednu specifičnu situaciju.
Kuća na istoj parceli etazirana je na nekoliko vlasnika. Ja želim kupiti 3 stambene jedinice od istog vlasnika gdje sam siguran da suterensku jedinicu treba legalizirati i to nije sporno međutim pitanje je da li ja to mogu napraviti ukoliko neka od jedinica koju ne kupujem (ostali vlasnici) nije legalna, da li sa legalizacijom jedne jedinice moram platiti i legalizaciju tuđih objekata da bih uopće uspio legalizirati svoju ili je svaka jedinica zasebna i gleda se samo ona?
Napominjem da postoji etažni elaborat iz 2011. na osnovu koje su sve etaže upisane u gruntovnici ali za neke od njih piše da nisu izgrađene po građevinskoj dozvoli dok za neke jedinice nema napomena.
Ako imate kakav odgovor za mene bit ću vam maksimalno zahvalan.
Lp,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Igor,
na vaš mjestu bi radije bili oprezni. Naime da se nešto vlasnički dijeli, to mora i postojati odnosno biti zakonito. Znamo iz prakse da postoje etažni elaborati na nekim nezakonitim objektima, a postoje i nezakoniti objekti koji imaju uporabnu dozvolu. Netočnih unosa u gruntovnici ne nedostaje.
Drugim riječima po nama bi bilo najvažnije da je zgrada zakonita, pa se onda može zakonito i dijeliti. Tek kada je zgrada zakonita onda se može zakonito i etažirati. Etažiranje uvijek dolazi na kraju.
srdačan pozdrav
Jugoslav Ibisevic kaže
Postovani moj problem je da sam od stupio od projekta po projektu je kuca 11sa 10no kuca je sagradjena 9.45 sa 8 .68 projekt se radjen 81 god a uz to ima i nadgradnju drugog sprata koji sagragjen 2007god e ja bi sada zeleo da legalizujem drugi sprat sta bi morao da uradim najpre dali ce vaziti projekat za prvi sprat od81 god sta bi morao da uradim dalje xvala unapred.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Trebali biste naručiti snimku izvedenog stanja na osnovu koje će vam se ozakoniti ta kuća. Zahtjev treba predati do kraja 6.mj.
Kuća se treba cijela prikazati i naknada(kazna) će ići na cijeli obujam. Obujam koji imate po dozvoli će vam se priznati kod obračuna vodnog i komunalnog doprinosa.
srdačno
Miro Bradvica kaže
Postovanje. Molio bih vas ako mi mozete pomoci u informaciji, bio bih vam mnogo zahvalan. Kupio sam kucu pod plocom u Roh Bau 1999 godine, koja je bila upisana u katastru sa kvadraturom od 136 m2 prepisana sudski na mene i ima sve prikljucke. Sa mojim ne razumijevanjem jer sam se rodio i odrastao u Austriji mislio sam da ima sve uredne papire jer tu je prije postojala kuca koja je srusena u ratu, a ta ista bila je sagradena poslije 68 godine, sa mojim sadasnjim saznanjem. Na tu kucu sam nadogradio podkrovlje 2012 godine i odmah predao papire za legalizaciju, Kada sam dosao na red za obradu papira ,Odmah su me usmeno odbili i rekli da srusim podkrovlje pa ce mi prizemlje legalizirati,i onda da trazim dozvolu za podkrovlje. Papire su ostavili kod sebe do daljnjeg i tako da jos nista neznam sta ce se desiti. isao bih na glavni projekat ali sa jedne strane kuce imam jedan metar do susjedovog trerna a od njega nemogu dobiti suglasnost jer je coviek se nalaziu spihijatriji u Svicarskoj.Dali da i dalje cekam da se nesto promijeni ili imam nekakvu drugu mogucnost.Puno hvala unaprijed.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Miro,
ukoliko se radi samo o potkrovlju koje nije stan, tada po nama, a i po ranijim odgovorima Ministarstva graditeljstva ne bi trebalo uklanjati krov kako bi ga ponovo stavljali nakon ozakonjenja.
Naime prema pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima članak 5. kaže: Bez građevinske dozvole, a u skladu s glavnim projektom mogu se izvoditi radovi: Na završavanju nezavršene zgrade, odnosno nezavršenog dijela zgrade stambene namjene, poslovne namjene koja nije proizvodna ili namijenjena za obavljanje isključivo poljoprivredne djelatnosti, za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju u okviru ozakonjenih gabarita te se na istoj može izvesti fasada te ravni, kosi ili zaobljeni krov bez nadozida ili s nadozidom do najviše 0,6 m bez mogućnosti njegova povećanja bez građevinske dozvole;
Također u članku 1. stoji: (4) Iznimno od stavka 2. ovoga članka protivno prostornom planu može se izraditi glavni projekt za: 1. završavanje nezavršene zgrade, odnosno nezavršenog dijela zgrade, stambene namjene, poslovne namjene koja nije proizvodna ili namijenjena za obavljanje isključivo poljoprivredne djelatnosti, za koju je doneseno rješenje o izvedenom stanju u okviru ozakonjenih gabarita te za izvođenje na istoj fasade i ravnog, kosog ili zaobljenog krova bez nadozida
To su elementi na temelju kojih bi trebali tražiti da se krov zadrži. Uz uvjet da potkrovlje nije stan već da se radi o tavanu.
U svakom slučaju upit uvijek možete poslati i Ministarstvu graditeljstva kao višoj instanci.
srdačan pozdrav
Milan Košir kaže
Poštovani,
želim potpuno obnoviti legaliziranu garažu, koja je več jako stara. Susjed u zajedničkoj kuči (kuča ima 5 stanara) me zamolio ako mogu kod te obnove pomaknuti garažu za neka dva metra prema mom djelu vrta. Ja bih mu rado ugodio, ali ne znam kakve dozvole moram ishodovati za to. Svi stanari bi se složili sa tim premještanjem i dali bi svoj potpis. Možete li me uputiti na pravu adresu?
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!
Srdačan pozdrav, Milan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
radi se dakle o zamjenskom objektu za koji je potrebno napraviti projekt i ishoditi dozvolu. U toku projektiranja svakako treba provjeriti da nema nekih ograničenja da se ta nova garaža izgradi baš na tom mjestu koje se sugerira.
srdačno
Mihael Mihalić kaže
Je li moguće nakon legalizacije gospodarskog objekta taj isti objekat nakon niza godina zbog novonastale situacije prevesti u stambeni
Hvala
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Mihael,
Radi se o promjeni namjene koja je jednaka kao i za druge zakonite građevine. Dva su moguća smjera tj. postupka:
1) radi promjene namjene potrebni su građevinski radovi- u tom slučaju radi se o rekonstrukciji i tada je potrebno ishoditi građevinsku dozvolu
2) radi se promjena namjene gdje nema građevinskih radova (npr. stan u frizerski salon ili obratno). Za takav slučaj potrebno je predati zahtjev za promjenu namjene sa pratećom dokumentacijom koja dokazuje zakonitost objekta (Detalji u dokumentu u prilogu: http://www.mgipu.hr/doc/Obrasci/Dozvola/3_3_Dozvola_promjena_namjene.pdf)
Za ovaj potonji, jednostavniji put bitno je da nova namjena nije u suprotnosti s prostornim planom te da udovoljava posebnim propisima za novu namjenu (djelatnost i sl.)
srdačan pozdrav
Josipa Djakovic kaže
Prije svega sve najbolje u Novoj godini!
Kupila sam stan u potkrovlju s galerijom, galerija nije u papirima. Stan se nalazi u potkrovlju zgrade sa 6 stanova. U razmatranju sam da to rijesim i galeriju upisem u zemljisne knjige pa me zanima prije svega dali je to nuzno,kolika bi bila cjena tog postupka i sto zapravo tocno trebam napraviti. Zgrada ima gradevinsku i uporabnh dozvolu. Uporabna je od 31.1.2012. i nije nista na zgradi nadogradivano, galerija je izradena jer stan se nalazi u potkrovlju te je jedan dio zbog visekrovnosti imao jako visok strop, tako da je galerija izradena iznad dnevnog boravka i djela trpezarije.
Unaprijed hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Josipa,
kao prvo hvala na lijepim željama te i mi vama želimo sve najbolje u Novoj Godini.
Što se tiče samog stana i općenito proširenja, povećanja kvadrata, pretvaranja tavanskog prostora u stambeni i sl., za sve navedene zahvate potrebna je građevinska dozvola te suglasnot svih suvlasnika ukoliko se radi o višestambenoj zgradi.
Upis u zemljišne knjige je moguć jedino na temelju uporabne dozvole, a da bi se dobila uporabna dozvola, osim već spomenutih radnji (suglasnosti, građevinska), potrebno je ishoditi i izjavu voditelja radova, nadzornog inžinjera koji su sudjelovali u radovima.
Kako je to propušteno napraviti jedina mogućnost bi bila da se navedeno sve provede retroaktivno, no koliko je to realno i izvedivo nismo posve sigurni.
Na temu nezakonite gradnje nakon 2011. napisali smo jedan članak i snimili kratak video s objašnjenjem
http://www.legalizacijagradnje.com/legalizacija-nakon-2011/
srdačan pozdrav
Josipa kaže
Znaci isto je kao da je od tavana radena galerija, iako je galerija napravljena spustanjem postojeceg stropa dnevnog boravka. Palo mi je to na pamet ali nisam bila sigurna, znaci bolje da ostavim kako je sada. Hvala Vam puno na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Po svemu sudeći bolje ne čačkati :)
Josipa kaže
Hvala Vam jos jednom. Video Vam je odlican, kratak i jasan, super :)
Danijela kaže
Postovani,trebala bi odgovor ako mozete pomoci.Dakle,mama je predala za legalizaciju jos prije par godina .Kuca ima uvijete za uredjenje(kako pise na papirima) iz 1987 godine i nacrt.Temelji su napravljeni 1989god.Problem je sto kuca nije napravljena po odredjenom mjerilu(neznam kako bi bolje pojasnila)
Trebala je biti 10 metara odmaknuta od ceste a odmaknuta je par metara vise,ulaz u kucu je sa lijeve strane a trebao je biti sa desne.
Kako mama cijelo vrijeme nije dobila nikakve obavijesti u kojem je tijeku legalizacija nego tek sada,a receno joj je da ce iznos biti oko 2500kn a sada se povecalo na 7800kn.Nije nam jasno nista.Dali ona mora placati to sto je odmaknuta vise i sto je ulaz na drugoj strani?Koji je vas savjet ili ako treba jos pojasniti da mi kazete sto vas zanima kako bi vam bolje objasnila.
Dizajn et cetera kaže
Poštovana Danijela,
na žalost mi kao ured nismo radili vašu dokumentaciju pa ne možemo točno reći o čemu se radi niti vam dati precizan odgovor. Ono što možemo pretpostaviti je sljedeće. Ured koji je radio dokumentaciju možda je računao naknadu samo na razliku kubika. Pravilo je da se naknada obračunava na razliku samo kada je nadograđivana, a ako je kuća u startu odstupila od same dozvole tada naknada ide na volumen cijele kuće.
Ne znamo da li je to možda bio kod vas slučaj, ali je to nešto što se nerijetko pojavljuje u praksi.
Ono što svajetujemo je da se obratite uredu koji vam je radio dokumentaciju da vam točno pojasne gdje je i zašto nastala razlika.
srdačan pozdrav
sebastjan kaže
Poštovani, v godini 2018 smo kupili kuča koja ima rješeno izvedeno stanje nezavršena kuča (izvedeno stanje dobili 2018). Sad želimo unutra kuču renovirati i vani želimo namjesto garažnih vrat stavit jedan prozor i uredit fasado. Kakav je postopak i od prilike koliko vremena se čaka na papire, da se može renovirat kuču.
Hvala vam na odgovoru, Sebastjan
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Sebastijan,
za navedene radove je po svemu sudeći dovoljan glavni projekt i to bi trajalo koliko je potrebno da se projekt napravi. Ukoliko bi radili proširenja (rekonstrukciju) tada bi trebalo uz projekt ići i na građevinsku dozvolu za rekonstrukciju, koja se od predaje čeka od 1,5 mjeseci, pa na više ovisno o sredini gdje se nalazite.
U svakom slučaju prvi korak je arhitekt i tu će se točno znati što je točno potrebno i koliko može trajati.
srdačno
Amer kaže
Poštovani, molio bih Vas za savjet. Naime, objekat privatne kuće legalizovan, rješenje pravosnažno (plaćen vodni doprinos). Problem upisa u katastar tj.ZK. Problem objekat jednim dijelom zahvaća kč od ceste. Cesta je izvedena tako da je objekat udaljen par metara. Radi se o strmom zemljištu i stepenasto urađenom objektu, čiji podrum/terasa ulaze u ucrtanu cestu. Radi se o nerangiranoj slijepoj ulici. Ucrtan format ceste nije moguće postići tj. i kada bi se izveo, zbog postignute visine, bio bi onemogučen pristup placevima iznad ceste. Da li mi savjetujete angažovanje advokata i šta bi trebao tražiti od istog. Da li mogu pokušati ucrtati stambeni dio objekta. Da li da tražim da se uradi izvedeno stanje ceste… Molim za savjet i pomoć… Hvala unaprijed
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Amer,
za konkretno rješenje problema svakako je napraviti kompletan uvid u slučaj. Po nama biste kao što ste naveli, u prvom koraku trebali angažirati geodeta obzirom da je to njihovo područje, a onda ako se ukaže nužno i odvjetnika.
srdačno
Nenad kaže
Lijep pozdrav, imam pitanje u vezi legaliziranog objekta. Naime na snimkama objekt je bio 38 m2 za što je plaćeno sve i imamo riješenje ali objekt smo naknadno nadogradili i sada ima 49 m2.
Što možemo očekivati u slučaju kontrole i otkrivanja da je preko gabarita?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Nenad,
nezakonita gradnja za sobom poblači problem gospodarenja (prodaja, nasljeđivanje), a postzoji i rizik od plaćanja kazne i uklanjanja.
srdačan pozdrav
lolo kaže
Poštovani,
već sam vam se ranije obratila s pitanjem na temi o jednostavnim građevinama (bazeni)…kasnije sam se zahvalila na odgovoru i tražila dodatnu informaciju….nisam dobila odgovor tako da sam vjerojatno nešto zabrljala kod postanja….nema veze…
Uglavnom, hvala vam na ranijem odgovoru i molim vaše mišljenje i oko slijedećeg:
-naslijedili smo kuću u malom mjestu na otoku Krku koja je legalizirana kao objekt s dvije stambene jedinice: u prizemlju je stan u kojem se samo povremeno boravi a na katu apartman registriran za turističko iznajmljivanje;
-želja nam je spojiti te dvije stambene jedinice te stvoriti jedinstvenu kuću za odmor koja bi imala prizemlje prilagođeno invalidima;
-kad smo shvatili da izgradnja unutarnjeg stubišta (i vjerojatno zatvaranje/otvaranje nekih prozora) iziskuje građevinsku dozvolu, dosta nam je splasnuo entuzijazam jer imamo dojam kako je ishođenje građevinske dozvole kompliciran i skup proces; djelom je taj dojam potenciralo i mišljenje prvog projektanta kojemu smo se obratili;
-u jednom trenutku smo čak mislili preurediti oba stana te registrirati dva turistička apartmana, a onda, kada prođe komisija za izdavanje rješenja o iznajmljivanjeu, izgraditi unutarnje stubište mimo projekta i kuću prodavati kao jedinstveni objekt;
-nedavno smo tražili drugo mišljenje i nova projektantica nas uvjerava kako u našem slučaju građevinska dozvola ne bi trebala biti ni skupa ni komplicirana;
-napominjemo kako se postojeći gabariti kuće ne bi povećavali – eventualno bi se smanjivali ako bi rušili vanjsko stubište; ako to znatno poskupljuje i komplicira radove – vanjsko stubište bi ostalo;
-kuća se nalazi na jedinstvenoj parceli ali parcela nije cijela u zoni građenja; granica zone građenja prolazi otprilike uz stražnji zid kuće – time ćemo se isto pozabaviti jer u dvorištu iza kuće u drugoj fazi planiramo i bazen;
-inače, imamo i građevinsku dozvolu iz 1985. temeljem koje su pokojni članovi naše obitelji i gradili kuću;
Molim vaše mišljenje o našem slučaju: da li je ishođenje građevinske dozvole za pretvaranje kuće sa dva stana u jedinstvenu kuću za odmor skupo, zahtjevno i komplicirano? Da li ima nešto na što moramo posebno paziti prilikom projektiranja?
Unaprijed puno hvala na trudu!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Loreta,
na žalost zbog osnovnog posla ponekad ne stignemo na sve odgovoriti, pa vrijedi nekada biti i uporan :)
U nekakvim kratkim crtama, pretvaranje kuće sa dva stana u jedinstvenu kuću za odmor nije ni skupo ni zahtjevno ni komplicirano. Ako bi se mi kao projektanti stavili u poziciju investitora, način na koji bi gledali dobiti najbolju vrijednost za novac je da se ide na izradu projekta interijera i rekonstrukcije za koje je pravilnik odredio da ne moraju ići na dozvolu. Građevinska dozvola se dakle ne mora ishoditi ukoliko se samo spajaju cjeline, a ne uklanja se dio zgrade (vanjsko stubište) niti se nešto ne nadograđuje. U slučaju i da se ide na dozvolu, procedura nije komplicirana, a cijena same dozvole je oko 1.000kn
U oba slučaja je ključan glavni projekt (ne samo zbog propisa već i zbog izvođenja i nacrta za izvođača), a u slučaju bez dozvole prijavljuje se samo početak radova gdje se navodi broj projekta.
Za kraj, obzirom da se radi o turizmu i namjeri kategorizacije, po nama je još bitno da se sa svime krene na vrijeme jer birokratske procedure ponekad mogu potrajati.
srdačan pozdrav
Martina kaže
Poštovani. Imamo kucu 14 godina. Medjutim u projektu su unutarnje stepenice iz prizemlja na kat,a u stvarnosti su stepenice napravljene izvana i ulaz u stan koji je 4 kvadrata van brutto gabarita kuce. Znaci sveukupno sa stepenicama je 12 kvadrata. Stepenice nemaju potporne stupove,tj spojene su uz kucu. Da li se moze napraviti izmjena projekta kako bi sr napravilo etaziranje? Da li tih 12kvadrata moramo legalizirati?
Lijep pozdrav!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Martina,
obzirom da se odstupilo od dozvole ta se izvedba smatra nezakonitom i trebala bi se legalizirati, no problem je sada u tome što su rokovi za predaju zahtjeva već prošli.
marin čović kaže
poštovani
zelio bio uzeti adaptacijski kredit za postojeće legalizirano stanje, zemlja je 1/1,
banka mi traži uporabnu dozvolu da li je mogu dobiti na temelju legaliziranog stanja.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Marin,
za ozakonjene kuće se ne vadi posebna uporabna dozvola jer je samo Rješenje o izvedenom stanju ekvivalent uporabne. Dakle vaša Uporabna dozvola je Rješenje o izvedenom stanju i kao takvo banka ga mora prihvatiti.
srdačno
Vesna kaže
Poštovani,
Živimo u kući koja je sagrađena 1939. godine. Imamo namjeru dograditi terasu cca 40m2 na prvom katu kuće ( na betonskim stupovima). Zanima me postoji li zakonom određena udaljenost završetka spomenute terase od susjedovog placa? Trebala bih napomenuti da je baraka drugog susjeda naslonjena na našu kuću. Možemo li uopće napraviti toliku terasu ili postoji definirano koliko ista mora biti udaljena od susjeda? Svakako bi prije ishodili sve potrebne dozvole.
Hvala i lp,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Vesna,
navedni zahvat smatra se rekonstrukcijom i za njega je potrebna građevinska dozvola. Prostornim planom definirane su udaljenosti građevine od susjedne čestice i to će biti uvjet za građevinsku dozvolu.
srdačno
Jure kaže
Postovani, imam zemljiste koje se nalazi u gradjevnoj zoni od 250m2 na koje bi stavio mobilnu kucicu. Mene zanima da li za mobilnu kucicu treba gradjevinska dozvola?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Jure,
nije nam točno jasno o čemu se konkretno radi, no ako je u pitanju kamp kućica koja se postavlja privremeno to je pitanje komunalnog reda. Ako se radi o kući za stanovanje potrebna je građevinska dozvola.
srdačno
Luka kaže
Postovani,
Posjedujem valjano rjesenje o uvjetima građenja za obiteljsku kucu dim 10.50×7.80 i namjeravam zapoceti gradnju uskoro.U projektu je objekt sa tri etaze(podrum i dva kata).
Zbog kriticnog terena i troska izvedbe iskopa podruma bi odustao od istog i isao na gradnju preostale dvije etaze kao u projektu.
Moje pitanje je da li cu kasnije sa takvom izvedbom moci do uporabne dozvole i upisa u zemljisnjik.
Unaprijed zahvaljujem
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Luka,
ukoliko bi gradili mimo projekta ili dozvole, pa čak i kada se radi manje etaža nego što je dopušteno, navedeno se smatra nezakonitim i nebiste mogli dobiti uporabnu dozvolu za takvu zgradu. Pitanje je da li bi ikoji izvođač pristao graditi i potpisati takvu izvedbu.
Isključivanje podruma može biti posebno opasno, pogotovo ako je teren kritičan i tu je vrlo važno mišljenje statičara.
Rješenje je dakle ići na izmjenu građevinske dozvole, ako je ista još važeća. Ukoliko nije važeća potrebno je ići na novi projekt i dozvolu. Komunalni i vodni doprinos će vam se u jednom i drugom slučaju priznati.
srdačno
Pero kaže
Poštovani
Na legaliziranom prizemlju smo nadogradili kat za čiju izgradnju imamo važeću građevinsku dozvolu i plaćene sve pristöjbe. Pri izgradnji smo odstupili od projekta smanjivši ispuštenu tersu(balkon)sa 4,5×3 na 4,5mx2,3m,ponavljam, smanjili terasu.
Možemo li dobiti uporabnu dozvolu.
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje g. Pero,
odstupanje je doista malo i možda ga se ni ne primjeti pa dobijete uporabnu.
Uostalom i da se primjeti odstupanje, procedura je doista jednostavna jer se ide na izmjenu građevinske dozvole koja se riješi relativno brzo. Mijenja se pritom samo arhitektonski projekt u tom dijelu i eventualno statičar može dati svoje mišljenje.
srdačno
Goran kaže
Poštovani,
garaža naslonjena na kuću nije bila u građevinskoj dozvoli pa smo pristupili procesu legalizacije manje zahtjevne građevine. Arhitektica je napravila projekt postojećeg stanja i temeljem toga smo dobili rješenje o izvedenom stanju i platili sve potrebne komunalne doprinose. U Izvatku ZK je stajala napomena da nije predana uporabna dozvola za kuću i garažu. Kako bi maknuli tu zabilježbu odnijeli smo rješenje o izvedenom stanju na ZK. Na to nam je službenica rekla da se neće maknuti napomena u cijelosti nego samo za kuću jer garaža nije spomenuta u rješenju. Sad imamo sto upitnika iznad glava jer smo upravo sve to i radili kako bi sve bilo legalno i upisano. Lijepo bi molio odgovor da li se tu radi o neinformiranosti službenice ili je u rješenju slučajno tako nešto izostavljeno i da li je upoće trebalo biti navedeno s obzirom da se navodi da je objekt na parceli toj i toj legalan a garaža je u sklopu objekta.?
Unaprijed hvala,
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
zabilježba se zaista miče samo za objekt za koji je izdano rješenje. Ukoliko je drugi objekt zakonit za njega je potrebno ishoditi uporabnu dozvolu ili neki od akata koji se s njom izjednačavanju.
Sve ovisi o datumu gradnje zgrade, a podrobnije možete saznati na sljedećoj poveznici: https://www.legalizacijagradnje.com/uporabna-dozvola-u-2016/
srdačno
Goran kaže
Poštovani,
nakon primitka Rješenja o izvedenom stanju da li je potreban projekt geodeta i upis u zemljišne knjige od strane istog u slučaju ako je kuća već upisana i potreban je unos napomene o predanom rješenju ili samo u slučaju kada kuća uopće nije upisana u u ZK.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Goran,
ako je kuća već upisana u katastar i taj upis odgovara stvarno stanju, ne radi se novi geodetski projekt za upis u katastar. Potrebno je samo napraviti upis ili ispravku u zemljišnim knjigama.
srdačno
Zoran kaže
Za obiteljsku kuću koja je građena 70-tih, saznali smo da je oko 1 metar šira od nacrta koji je na građevinskoj dozvoli…znači trebalo bi legalizirati,dati zahtjev, i tek kad se to riješi možemo dobiti uporabnu dozvolu i npr. probati ući u program energetske obnove?
Dizajn et cetera kaže
Da, za program energetske obnove potrebno je da je kuća zakonita odnosno izgrađena po dozvoli i projektu, što se potvrđuje uporabnom dozvolom ili ekvivalentom (npr. Rješenje o izvedenom stanju).
srdačno
Ana kaže
Poštovani, u legaliziranoj obiteljskoj kući koja još nije upisana u katastar srušili bismo vanjsko stubište i napravili novo (postojeće ne zadovoljava potrebe života za obitelj s malom djecom i kolicima), pa me zanima trebamo li za te radove posebne dozvole ili ne? Također,ukoliko trebamo posebne dozvole za preinake je li bolje upis kuće u katastar obaviti s postojećom uporabnom dozvolom pa kasnije mijenjati, ili ne upisivati kuću u karastar sve dok ne napravimo novo stubište?
Unaprijed Hvala na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Ana,
obzirom da vam postojeće stubište ne odgovara, pretpostavljamo da bi mijenjali gabarite. U tom slučaju treba ići na građevinsku dozvolu za rekonstrukciju. Tada nema smisla da upisujete kuću sada i ponovo kada bude završena, već isključivo kada radovi budu gotovi.
srdačan pozdrav
Goran Gagan kaže
Poštovani,
molim Vas pomoć oko slijedeće situacije: kuća koju sam kupio ima građevinsku ali nema uporabnu dozvolu. Projektni plan nisam dobio od bivše vlasnice kuće uz ispriku da je isti uništen ali imam građevinsku dozvolu (građena je 2003.). Iz raznoraznih izvora sam saznao da prozori na kući nisu na mjestima kako je predviđeno planom gradnje. Ja bih želio izvaditi uporabnu dozvolu jer ju jednostavno želim imati (kuća je upisana u gruntovnicu i katastar) ako ju budem morao danas-sutra prodati. Ne mogu doći do nikakvih nacrta kako bi vidio da li su prozori jedini problem ili ima još nešto. Uopće ne znam odakle krenuti…
Hvala unaprijed na bilo kakvoj pomoći
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospodine Goran,
pokušajte vidjeti u odjelu za graditeljstvo vaše Općine. Oni bi također trebali imati primjerak građevinske dozvole s pripadajućim projektom. Ako je sve u redu možete naknadno predati istom tijelu i zahtjev za izdavanje uporabne dozvole.
srdačno
Goran Gagan kaže
Puno hvala! :)
Neven kaže
Poštovanje,
kupujem kuću koja je legalizirana 6.mj 2013. godine-kuća je roh bau. Zanima me da li kuća s obzirom da je legalizirana ima izveden glavni projekt te gdje ga mogu nabaviti? Također me zanima da li je plaćena komunalna i vodna naknada i gdje bi to mogao provjeriti…
Hvala na odgovoru!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Neven,
kuća mora imati rješenje o izvedenom stanju i arhitektonske snimke. To bi vam prodavatelj morao dati obzirom da je to ekvivalent dozvoli. Također vam treba dati potvrde u uplatama doprinosa ako ih ima.
srdačno
Marie kaže
Poštovani, kuća je izgrađena između 1972. i 1982. godine. Građevinska je dozvola iz 1972. godine, ali je 1981. napravljen novi projekt prema izmjenama. Kuća je upisana u katastar i gruntovnicu tek 2002. godine nakon geodetskog elaborata.U izvatku piše kako za građevinu nije priložena uporabna dozvola pa bi je sada trebalo ishoditi radi energetske obnove. Zahtjev za izdavanje uporabne dozvole za građevine napravljene do 1.10.2007. sam predala, ali možda to i nije bilo potrebno ako za kuće izgrađene do 19.06.1991. godine to nije potrebno. Da li da povučem zahtjev ili je na neki drugi način moguće doći do pozitivne zabilježbe u vlasničkom listu.Ne bih željela komplikacije jer je kuća jednoga od roditelja dok je onaj koji je bio prijašnji vlasnik umro.Ništa nije promijenjeno na kući,ali je napravljena prema novome projektu iz 1981. godine, a ne onome iz 1972. kada je izdana građevinska dozvola.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ukoliko je natječajem propisana uporabna dozvola, onda će ju svakako tražiti. Ona može biti u nekoliko inačica ovisno kada je kuća građena, no zajedničko je da je to uporabna i da odgovara gabaritima kuće kakva je danas.
Projekt koji je rađen 1981. trebao je pratiti i građevinsku dozvolu, jer sam projekt bez građevinske dozvole nema posebnu težinu.
Zabilježba u ZK, ne bi trebala biti prepreka za natječaj ako ste ishodili uporabnu dozvolu.
srdačno
Antonio kaže
Poštovani, radim kompletnu adaptaciju obiteljske kuće te zbog dizanja krova smo napravili glavni projekt za građevinsku dozvolu, naravno uključeni su tu projekti odvoda, instalacija, grijanja i sl za cijelu kuću. Zanima me da li ja mogu raditi neke izmjene ako sam se predomislio u vezi nekih stvari? Recimo npr povukao bi cijevi i postavio radijator na nekom drugom mjestu ili imali smo u planu kombinaciju podno+radijatori a sada bi možda samo radijatore svugdje, klimu bi postavili na drugačijem mjestu od označenog, na izlazak na balkon imamo 4 vrata koja se otvaraju, u planu je staviti 3 fiksna i jedna za izlaz, a sada bi možda umjesto dvoja vrata stavio jedan prozor tako da bi se taj dio zazidao od određene visine… Mogu li ja to napraviti drugačije na svoju ruku ili treba tražiti nekakvu izmjenu? Ne bi želio da imam problema da mi kuća postane nelegalna ili imam problema kasnije s dokumentacijom…. Hvala!
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Antonio,
u pravilu ide izmjena ali bi mi preporučili da odete na odjel graditeljstva tražiti tko će vam biti na tehničkom pregledu i pitati možete li izvesti navedeno bez izmjene projekta i izmjene građevinske.
srdačno
Denis kaže
Pozdrav,
Kupio sam starinu koja je neucrtana i nema uporabne dozvole.
Ishodovao sam uvjerenje o izgradenosti prije 1968.Kuca nikada nije imala sanitarni čvor,da li je to uvjet za dobiti uporabnu dozvolu na staroj kuci?
Ukoliko bi mjenjao kroviste,a pritom povisio bocne zidove za 1 m (par redova cigli i vijenac)da dobijem visoko potkrovlje ,napravio izvana novu fasadu i nakon toga trazio uporabnu dozvolu hoce li se to automatski priznati ?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Denis,
isprika na čekanju. Zakonitost kuća izgrađenih prije 1968. dokazuje se uporabnom dozvolom za zgrade prije 1968. Nedostatak sanitarnog čvora i eventualna trenutna neuporabljivost nisu bitne koliko je bitno da ta zgrada ima elemente zgrade: zidove, strop ili krov.
U slučaju rekonstrukcije kao što ste opisali, potrebno je prvo napraviti projekt ishoditi građevinsku, a uporabna dolazili na kraju kada se radovi završe i kada se kuća može početi koristiti. Dakle građevinska dozvola i prijava početka radova je početak, a uporabna završetak tog zahvata.
srdačno
Zoran kaže
Poštovani,
Zanima me slijedeće:
Dogradili smo na postojeću kuću vanjske stepenice. Prije smo napravili građevinsku dozvolu i prijavu gradilišta.
Zanima me, moram li za to tražiti i uporabnu dozvolu da sve bude legalno (znam da mi za to treba pisana izjava izvođača i izvješće nadzora) ili može biti legalno i bez daljnje papirologije tj bez traženja uporabne dozvole?
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Zoran,
isprika na čekanju. Kako ste opisali stepenice su sada formalno zakonite, ali nisu formalno uporabljive dok to netko službeno ne potvrdi. Dakle ipak treba za njih dobiti uporabnu što vam neće biti nikakav problem.
srdačno
Antonio kaže
Poštovani,
kuća je građena 1997.godine i za istu postoji uporabna dozvola iz 2001. na kojoj se navodi da je građena u skladu sa građevinskom dozvolom – ali kuća nije napravljena u skladu sa građevinskom. Bila je predviđena kao dvojna kuća a izgrađen je samo jedan dio. Naknadno se na zemljištu izgradila pomoćna zgrada za koju je dobiveno rješenje o izvedenem stanju gdje se na tlocrtu nalazi ucrtana i kuća u stvarnom stanju (kao što je i izgrađena a ne kao na građevinskoj).
Kako riješiti ovaj problem?
Ili je uporabna kao takva valjana i sve je ok?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Antonio,
na žalost uporabna ne pokazuje pravo stanje stvari i nije ok. Po svemu sudeći nemate zabilježbu da nije priložena uporabna dozvola za zgradu no u trenutku neke transakcije, etažiranja i sl. može tj. prilično je izvjesno da će nastati problem.
To bi se moglo usporediti i sa situacijom gdje je zgrada recimo napravljena po dozvoli, dobije uporabnu koja je vjerodostojna, ali ako netko naknadno nadogradi kat bez dozvole, zgrada postaje nezakonita.
Najbolje rješenje bi bilo sve ozakoniti no problem je što su rokovi za predaju zahtjeva prošli.
srdačno
Maja kaže
Poštovani,
Nadogradili smo potkrovlje kao dvoetažnu nadogradnju za što smo dobili gradjevinsku dozvolu. U tijeku gradnje odstupili smo od gradjevinske dozvole te smo sva odstupanja legalizirali i dobili Rješenje o izvedenom stanju. Tim Rjesenjem je dvoetazni stan prenamijenjen u dva stana. Radi se o kuci sa ukupno 4 stana ukljucujuci nase stanove.
Na katastru i zemljišniku smo uknjiženi prema stanju prije nadogradnje.
Molim vas odgovor na pitanje sta je potrebno napraviti da bismo se uknjižili prema Rješenju o izvedenom stanju. Kuća nije etažirana.
Hvala i pozdrav
Maja
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Maja,
u pitanju se krije i odgovor. Kuću je potrebno etažirati.
Pri tome, iznimno je bitno da je legalizacija napravljena kako treba, odnosno da se u dokumentaciji već spominje broj stanova koji se želi imati.
srdačno
Choose Life kaže
Poštovani,
Nasljedila sam kuću izgrađenu 1987. godine. Kuća ima građevinsku dozvolu, upisana je u katastar i gruntovnicu, međutim, daljnjom provjerom, utvrdili smo da je kuća sagrađena manja (nekih 2 metra ukupno širine i dužine manja) i smještena je na krivoj lokaciji na parceli, izgrađena je par metara krivo na dvije strane. Kuća nikad nije dovršena, nema prozore, vrata…
Molim Vas da mi objasnite proceduru na koji način se kuća može “legalizirati” i koliko otprilike je trošak ukupne procedure.
Pokušala sam pronaći rješenje na internetu, ali nisam uspjela pronaći ovakav slučaj gdje postoje dva problema (kuća na krivoj lokaciji i manja od građevinske).
Hvala unaprijed.
lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
iako je kuća izvedena manja nego po dozvoli i projektu, radi se o odstupanju i nezakonitoj gradnji. Na žalost svi rokovi za legalizaciju su prošli i jedini način da se to ozakoni je da imate zahtjev podnesen na vrijeme ili da nađete zahtjev ako je to moguće. Nema nikakvih najava da će se otvoriti novi rok za podnošenje zahtjeva.
Drugi način bi bio da se ide na ishođenje naknadne građevinske dozvole i da se napravi kompletna građevinska dokumentacija gdje bi trebali imati sve potpise nadzornih inžinjera, izvođača, ugovor s izvođačem i dr. U praksi je to jako teško provedivo, jer i sama zgrada nije izvedena po današnjim standardima.
https://youtu.be/e-afE_M1-_M
lp
MM kaže
Poštovani,
susjed je izgradio halu, oko 50kv krovišta , pomoćni objekt, metar od svoje kuće i manje od metra od međe. Očito bez projekta i nacrta.To smo prešutjeli zbog dobrosusjedskih odnosa, misleći kako će stati na tome. Sada se sprema izgraditi još jednu sličnu, većih dimenzija za auto-limarske radove. Pretpostavljam kako je i to bespravno, pa molim za savjet, kome se obratiti jer ne želim narušavanje kvalitete života i rušenje vrijednosti moje nekretnine.
Dizajn et cetera kaže
Poštovana,
po svemu sudeći se radi o nezakonitoj gradnji. Za nevedeno trebate kontaktirati https://mgipu.gov.hr/o-ministarstvu-15/djelokrug/gradjevinska-inspekcija/3341
srdačno
Kokolino kaže
Postovani,
cekala sam građevinsku dozvolu vise od godine dana i u međuvremenu sam se predomislila glede jednog sobnog prozora u odnosu na potvrđeni glavni projekt.
Naime, spomenuti prozor bih pomaknula za cca 1metar, sa istocnog ruba kuce na sjeverni.
Dimenziju prozora bih ostavila istu, prozor gleda na cestu od koje je udaljen vise od 6 metara prema projektu.
Sve ostalo u izvedbi ostaje u skladu s projektom, gabaritima i namjenom.
Radovi su vec zapoceli te me zanima moram li traziti izmjenu građevinske dozvole, mogu li to uciniti dok traje gradnja, moram li platiti kaznu ako premjestim prozor i kakav me postupak ocekuje da bih dobila uporabnu dozvolu?
Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da potrebno je tražiti izmjenu građevinske dozvole i to je moguće i jednostavno napraviti u tijeku gradnje.
srdačno
Nina kaže
Poštovani, kupili bismo nelegaliziranu kuću građenu 1968 koja se vidi na snimkama iz tog doba i postoje i drugi dokazi da je kuća tada građena. Za kuću bismo, prije same kupnje i u dogovoru sa vlasnicima, htjeli osigurati uporabnu dozvolu, jer bismo kuću htjeli kupiti kreditom banke, a dobivanje uporabne je brži postupak nego ishođenje Rješenja o izvedenom stanju, kako nam kažu.
Kuća je prilikom gradnje imala građevinsku, međutim od nje je odstupila na način da je umjesto prizemnice sagrađena kuća na kat. Također, između parcele na kojoj je kuća i susjedne parcele je bio ucrtan javni put, međutim vlasnici kuće su se sa susjedima dogovorili da im taj put ne treba, a i nitko drugi se nije bunio, pa su oni taj put jednostavno stopili u svoju parcelu i na tom su mjestu sagradili jedan pomoćni objekat od 13m2 koji se ni ne vidi u zemljišnim knjigama, odnosno nije ucrtan za razliku od kuće.
Zanima me da li se uporabna može dobiti samo temeljem dokaza da je kuća građena 1968 i koja je procedura, ili je problem ovo odstupanje od građevinske i taj objekat sagrađen na mjestu gdje je trebao biti javni put. Možete li mi reći koliko bi mogao trajati postupak dobivanja uporabne i da li se ona uopće može dobiti s obzirom na navedene probleme.
Hvala
Nina
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
da bi doibili uporabnu za kuću koja je izgrađena prije 15. veljače 1968. ta kuća mora biti vidljiva na starim snimkama ili imati neki drugi odgovarajući dokaz o gradnji.
Ključno je da nije dograđivana nakon 1968. Ukoliko je taj pomoćni objekt izveden nakon 1968. kuća neće moći dobiti uporabnu dozvolu dok se taj pomoćni objekt ne ukloni ili na odgovarajući način ozakoni.
Kada se podnese zahtjev za uporabnu dozvolu, referent će izaći na teren i utvrditi činjenično stanje prije nego što izda uporabnu u kojem će se tekstualno opisati gabariti kuće, katnost i dr.
U svakom slučaju, naša preporuka je da ne kupujete kuću dok se ne dobije Uporabna dozvola za kuću izgrađenu prije 1968.
Da, definitvno ako je kuća zaista izvedena do 1968. takva kakva je danas, nema smisla a nije niti moguće ići po nekom drugom postupku.
srdačno
Petar Lucic kaže
imam kucu koju sam zamjenio pa neznam jeli legalna ali sam podnio zahtjev za lrgalizaciju 2011g do danas nisam dobio nikakvu obavijest o rezultatima legalizacije u medjuvremenu 2018 sam dogradio potkrovlje anism prijavio danas sam dobio obavijes dato moram ukloniti sta uraditi postoji li mogucnost legalizacije tog djela
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
kada ste podnijeli zahtjev trebalo je napraviti i tehničku dokumentaciju da bi se izvedeno stanje ozakonilo. Nadogradnja je sada po svemu sudeći problem jer se ozakoniti može samo ono što je izvedeno do lipnja 2011.
Matilda Marijanović Lešić kaže
Poštovani,
prijavili smo bespravnu gradnju u susjedstvu, inspekcija je izašla vrlo brzo i zatvorila gradilište. Nakon par dana geodeti rade izmjer postojećih građevina izgrađenih tijekom 2018. i 2019. (bez dokumentacije) kao i sporne gradnje koja je u tijeku, započeta prije 30-ak dana, za naknadnu legalizaciju tih objekata.
Je li moguće ishodovati dozvole za sve to naknadno? Informirali smo se u Uredu za prostorno uređenje i građenje i Inspektoratu, jedni tvrde da je moguća legalizacija ako je u skladu s prostornim planom, dok drugi tvrde da ne postoji mogućnost legalizacije bespravne gradnje nakon 2018.g.
Molim Vas pojašnjenje.
MML
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
legalizacija zgrada izvedenih nakon 2018. teoretski je moguća samo ako su navedeni radovi izvedeni u skladu s prostornim planom. Tu bi se dakle trebao provesti kompletan postupak od projekta i ishođenja građevinske dozvole pa sve do uporabne dozvole po završetku gradnje. Često je problem kod zgrada koje su nezakonito izvedene nakon 2011. što netko treba potpisati sve izvedene radove zajedno s nadzorom i stati iza toga da je sve izvedeno u skladu s projektom i standardima gradnje. Tek onda se može dobiti uporabna dozvola.
Nešto smo o tome govorili i u jednom našem videu: https://www.youtube.com/watch?v=e-afE_M1-_M
U konačnici trenutno su dvije opcije za ozakonjenje: 1) za zgrade izvedene do lipnja 2011. može se ozakoniti i mimo prostornog plana, ali samo pod uvjetom da postoji podnesen zahtjev u roku jer ga dans više ne možete podnijeti
2) za zgrade nakon 2011. isključivo uz poštivanje odredbi prostornog plana i da se formalno provede kompletan postupak od projekta preko građevinske do uporabne dozvole
Ukoliko imate sumnju da kuća ne odgovara prostornom planu svakako možete reagirati.
srdačno
Viktor kaže
Pozdrav imam pitanje. Kupujem kuću preko agencije i danas je bio procjenitelj iz banke zbog kredita. Nakon procjene mi se javio agent da mi kaže da podrum kuće nije u građevinskoj i uporabnoj dozvoli. Zanima me što to točno znači za mene kao kupca i za legalizaciju kuće i buduću prodaju iste?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Viktor,
navedeno znači da je podrum nezakonit što može napraviti problem kod banke jer banke ne uzimaju pod hipoteku zgrade koje su nezakonite ili imaju neke nezakonite dijelove.
Podrum bi drugim riječima trebalo ukloniti (zatvoriti), kako nebi radio problem ostatku kuće koja zbog tog podruma automatski postaje nelegalna.
srdačno
MI147 kaže
Poštovani,
nisam siguran je li moj odgovor poslan, pa ću ponovno ( nemojte zamjeriti).
Naime, imamo kuću koja je u poluruševnom stanju, danas na poljoprivrednom zemljištu ( van građevinskog područja), građena prije 1968.godine(što je vidljivo iz snimaka). Plan je da bi se išlo u rekonstrukciju iliti ponovnu izgradnju u tim gabaritima.
Koji je postupak? Treba li Uporabna i je li se može dobiti za takvu kuću?
Hvala unaprijed.
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
ako idete na rekonstrukciju znamo iz prakse da nije nužna uporabna dozvola već se može priložiti i uvjerenje katastra ili DGU da je zgrada evidentirana prije 1968.
Uporabna dozvola se može izdati i za grade koje su duže vrijeme zapuštene što se također smatra ruševinom, no svakako je bitno da nije kamen na kamenu već da ima elemente zgrade. Vanjske zidove, strop ili krov.
srdačno
MI147 kaže
U redu,hvala,
Znači, to sve vrijedi i za poljoprivredno zemljište koje nije u građevinskoj zoni?
Naravno, ovo sve ovisi o županijskom odjelu tj referentu koji je zadužen za slučaj?
Hvala unaprijed
Slaven Fett kaže
Poštovani, koje dozvole su potrebne za promjenu dimenzija prozora stana u zgradi. Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
Potreban je glavni projekt, prijava početka radova i što je najvažnije prije svih ovih radnji suglasnost svih suvlasnika zgrade.
srdačno
Rafaela kaže
Poštovani,
imam kuću koja je legalizirana. Sad je naknadno nadograđen spoj tj prolaz vanjski sa jedne na drugu terasu u prizemlju cca 1m2 sa 6 stepenica, te dignuto na 3 stupa da bi se i na katu dobio taj spoj cca 5 m2. S obzirom da je to van legalizacije predstavljat će problem ukoliko bi se prijavili za energetsku obnovu kuće? Ako da, kako to sad riješiti?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Rafaela,
to je svakako problem jer se poticaji ne mogu dobiti za kuće koje imaju nezakonitosti. Jedini izlaz je da se nadogradnja legalizira iako je to sada teško moguće ili da se navedeno ukloni kako bi se sve vratilo u zakonite gabarite.
Marija kaže
Poštovani,
u postupku sam kupovine kuće. Kuća je izgrađena 1983. godine, ima svu dokumentaciju – građevinsku dozvolu, glavni projekt, energetski certifikat te izvješće o energetskom pregledu. Potrebno je ishoditi još uporabnu dozvolu kako bismo mogli ostvariti financiranje putem kredita. Pregledom građevinske dozvole te energetskog certifikata, uočila sam da odstupanje u dimenzijama. Kuća je dograđena u vis za cc 3 m (dimenzije kuće su 10 x 10 m i to se nije mijenjalo, kao ni položaj i pravac građenja). Nemam podatak o tome u kojem trenutku se dograđivalo te da li je igdje evidentirana promjena visine objekta.
Mene zanima koliko traje sam proces provedbe legalizacije ukoliko se radi o povećanju kuće u visinu te što je sve potrebno za provedbu iste. Dakle, koliko bi moglo vremenski potrajati ishodovanje uporabne dozvole za ovakvu građevinu.
Srdačan pozdrav,
Marija
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gospođo Marija,
koliko smo shvatili navedena kuća ne odgovara građevinskoj dozvoli po pitanju visine, odnosno kuća je viša nego što je dozvolom predviđeno. Takva kuća ne može dobiti uporabnu dozvolu jer uporabna dozvola potvrđuje da je sve izvedeno po građevinskoj dozvoli (u vašem slučaju obzirom na godinu gradnje to mora biti u pogledu gabarita, smještaja na parceli i namjeni). Ako građevinska dozvola označava početak, uporabna onda označava završetak gradnje i potvrđuje da su radovi izvedeno po dozvoli.
Također legalizacija nezakonite gradnje i nadogradnje izvedene prije lipnja 2011. više nije moguća jer je rok za dostavu zahtjeva već poodavno prošao.
Jedini način da se navedena nadogradnja ozakoni je da se ide na građevinsku dozvolu koja kao i sama izvedba na kući mora biti u skladu s prostornim planom. A taj proces, ako je u vašem slučaju provediv, može trajati mjesecima.
Dakle od sve dokumentacije koju vam je prodavatelj naveo, fali dokument koji je najbitniji, a to je uporabna dozvola. Naravno bitno je i da ništa nije nezakonito nadograđivano nakon te uporabne dozvole.
Energetsko izvješće i energetski certifikat su u smislu zakonitosti potpuno irelevantni.
Naš je savjet da takvu nekretninu ne kupujete jer očito nije zakonita. Ili tražite od prodavatelja da za nju ishodi uporabnu dozvolu.
sretno!
Marija kaže
Poštovani,
zahvaljujem na odgovoru!
Svako dobro,
Srdačan pozdrav,
Marija
Višnja kaže
Poštovani,
Molim Vaše mišljenje vezano uz povezanost osnovnog i pomoćnog objekta.
Na građevnoj čestici prema Planu moguće je planirati osnovnu građevinu kojoj GBP iznosi 400 m2 i pomoćnu građevinu od 60 m2. Budući da u planu nije propisano da mora postojati udaljenost između osnovne i pomoćne građevine mi smo ih stavili jednu uz drugu sa vratima između kuće i garaže. Referentica koja radi na izdavanju dozvola tražila je da maknemo vrata između osnovne i pomoćne građevine jer ako postoji prolaz da nam u tom slučaju garažu ne gledaju kao pomoćnu građevinu već kao dio osnovne građevine. Problem je što u tom slučaju imamo samo osnovnu građevinu kojoj je GBP veća od 400 m2 (kuća je 390 m2 a garaža 50m2). Nismo uspjeli dobili od referentice pojašnjenje u kojem Zakonu je to definirano, a projektant tvrdi da je takvo tumačenje samo prilikom legalizacije objekata, a ne prilikom izgradnje novih. Možete mi reći Vaše mišljenje o navedenom i uputiti na članak Zakona na što bi se mogli pozvati ako smatrate da referentica nije u pravu?
Srdačan pozdrav
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje gđo Višnja,
Može se pomoćni postaviti uz glavni objekt ali mora imati svoju konstrukciju tj. mora biti konstruktivno i funkcionalno nezavisan. Dakle ako se sruši glavna zgrada da pomoćna ostane stajati i da u tom slučaju ne ostane otvor u zidu sobe.
srdačno
VALENTINA kaže
Poštoavni, u glavnom projektu kuce, navedeno je da fasada mora biti debljine 20 cm. Ako bi napravili fasadu od 15 cm, da li bi to bio problem kod ishodovanja Uporabne dozvole ?
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Valentina,
glavni projekt definira debljinu i slojeve zidova. Navedeno je bitno zbog same nosivosti zgrade, a i zbog debljine izolacije. Kada spominjete fasadu pretpostavljamo da mislite na sloj termo izolacije. On je na kontinentu najčešće 15cm, a debljina se dobije posebnim izračunima gdje se dokazuje energetska učinkovitost zgrade. Za uporabnu dozvolu obaveza je držati se glavnog projekta, a možete provjeriti s arhitektom zašto je stavljeno baš 20cm.
srdačno
Samanta kaže
Postovani, imam nekretninu za koju je izdana građevinska dozvola 89., nekretnina nije izgrađena u gabaritima 12*10 m kako je navedeno u dozvoli, vec uvecana je na 13,8*12,5 m te isto tako građevina je trebala uz zgradu u nivou sa podrumom imat garažu dimenzija 6*4 m koja nije sagrađena. Moje pitanje je, dali je tu nekretninu potrebno legalizirat ili moze se trazit neku dopunu građevinske dozvole? Hvala
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje Samanta,
za legalizaciju po minulom zakonu je očito kasno, Druga opcija je ići na novu građevinsku dozvolu, što kreće od izrade projekta preko izrade kompletne građevinske dokumentacije koju je potrebmno voditi tijekom cijelog procesa gradnje.
srdačno
Darko kaže
Poštovani, kako je potres uništio krov pa sam krenuo u samoobnovu, al popucale stepenice sam stavio izvan objekta umjesto vanjske popucale terase i učvrstili sa cjelo tavanskom betonskom dekom, al pri izmjeni krovista sam napravio grešku pa sam postavio krovne kućice. Pri prijavi obnovi i na općinu u graditeljstvu su mi rekli da po prostornom planu nisam smio ništa dirati već vratiti kako je bilo. Dali postoji mogućnost plaćanja kazne za to da se nebi ponovo rušilo ili nema spasa.
Prijavljivao sam obnovi više puta al nitko nije došao ni prije ni poslije a sada mi je netko poslao inspekciju.
Lp
Dizajn et cetera kaže
Poštovanje,
kako ste opisali nažalost radi se o prekršaju tako da će trebati postupiti po nalazu inspekcije.
Mirko Šabić kaže
Mene zanima je li prilikom podnošenja zahtjeva za legalizacijom objekat treba imati prstupni put