Projektiranje & gradnja

  • O nama
  • Projektiranje
  • Legalizacija
    • Legalizacija objekta preko 400m²
    • Legalizacija objekta do 400m²
    • Legalizacija objekta do 100m²
    • Legalizacija pomoćnog objekta do 50m2
    • Legalizacija Zagreb
    • Legalizacija Makarska
  • Novosti
  • Propisi
    • Zakon o gradnji NOVI
      • Zakon o prostornom uređenju i gradnji (STARI)
    • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19
    • Pravilnik o jednostavnim građevinama NOVI
    • Pravilnik o otpornosti na požar
    • Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 86/12, NN 143/13 i NN 65/17
      • Zakon o Postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iz 2011.
    • Uredba o Naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru
    • Pravilnici za obračun površine i obujma građevine
    • Uredba o visini vodnog doprinosa
  • Kontakt
Vi ste ovdje: Naslovnica / Legalizacija objekata / Zakon o postupanju, izmjene i dopune NN 65/17

25 srpnja, 2017 By Dizajn et cetera 29 komentara

Zakon o postupanju, izmjene i dopune NN 65/17

Novi zahtjevi za legalizaciju do 30.6.2018.

Zakon o postupanju, izmjene i dopune 65_2017 Svježe su stupile na snagu izmjene i dopune Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 65/17. Radi se o drugoj izmjeni Zakona te niže u prilogu donosimo kompletan pročišćeni tekst.
Od ključnih posljednjih izmjena izdvojili bi dvije najznačajnije, a to je da se otvara novi rok za podnošenje zahtjeva za legalizaciju koji traje do 30. lipnja 2018. te da se od sada u katastar mogu upisati i nezavršene zgrade koje imaju Rješenje o izvedenom stanju.
Ostale izmjene odnose se uglavnom na novu raspodjelu sredstava od naknade, funkcioniranje Agencije za ozakonjenje, te obvezu Agencije da Rješenja o izvedenom stanju dostavlja arhivima tijela jedinica lokalne samouprave gdje se nalaze ozakonjene nekretnine.

Važno je napomenuti, da se ozakoniti mogu i dalje zgrade i njihove pomoćne građevine koje su izgrađene isključivo do 21.6.2011. godine.

U prilogu je Zakon o postupanju pročišćeni tekst.

Za sve daljnje novosti, pretplatite se putem e-maila, u rubrici s desne strane.

Srodno

Kategorija: Legalizacija objekata, Novosti

Komentari

  1. Patrick kaže

    6 rujna, 2017 kod 10:58

    Poštovani,

    Zanima me dali mi je potreban građevinska dozvola ukoliko gradim na potpuno istim temeljima kao što je bila prethodna građevina. Istih dimenzija bi bilo samo bi se podigli novi zidovi pošto su stari bili nesigurni. Radi se o prostoru za stan 6x7m, sa nadodavanjem natstrešnice u nastavku tipa za natkrivanje prostora za vozilo.

    Dakle zanima me dali mogu graditi na istim temeljima ili moram tražiti novu građevinsku dozvolu?

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      6 rujna, 2017 kod 11:31

      Poštovanje,

      prema vašem pitanju čini se da se ne radi o održavanju postojeće zgrade radi očuvanja temeljnih zahtjeva, jer tada ne bi bila potrebna građevinska dozvola.
      Kada se izvode građevinski radovi na ruševini postojeće građevine tada se radi o rekonstrukciji i u tom slučaju je potrebna građevinska dozvola i naravno projekt rekonstrukcije.

      srdačno

      Odgovori
  2. Mario kaže

    9 rujna, 2017 kod 09:14

    Poštovani,

    2016. kupili smo gospodarsku zgradu od 72m2 na poljoprivrednom zemljištu (maslinik) na otoku, koja ima pravomoćno rješenje o izvedenom stanju iz 2013. godine (završena zgrada za obavljanje isključivo poljoprivredne djelatnosti), naravno na ime prošlog vlasnika. Papiri zgrade su čisti (i već prepisani), te je upisana i ucrtana u katastar kao gospodarska zgrada.
    Kao novi vlasnici, podnijeli bi novi zahtjev za legalizaciju u ovom novom roku, u svrhu i s idejom isključivo prenamjene unutarnjeg prostora u istim gabaritima zgrade, s namjerom da dobijemo rješenje o izvedenom stanju na svoje ime za stambeno-poslovnu zgradu (zgradu za povremeno stanovanje), što u naravi ova kuća i jest (ne mogu se baviti poljoprivredom na posjedu, ako neko vrijeme ne boravim u ovoj kući, te mi za isto trebaju i minimalni uvjeti za boravak).
    S obzirom da je zgrada već jednom legalizirana, te očito zadovoljava sve uvjete za legalizaciju po zakonu, naše mišljenje je da ne bi trebalo biti problema s time. Vanjski gabariti i krovište nisu mijenjani, samo je unutarnje uređenje napravljeno (pregradni zidovi za 2 sobe i wc/kuhinju, te time u naravi dobivene i 2 galerije – nema katnosti).
    Kakvo je vaše mišljenje o slučaju?
    Zahvaljujem.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      11 rujna, 2017 kod 15:54

      Poštovanje gospodine Marin,

      obzirom da je zgrada već ozakonjena, za nju se ne može donijeti novo rješenje o izvedenom stanju bez da se prethodno poništi. Ne mogu postojati dva važeća različita rješenja.
      Potrebno bi bilo ići u obnovu postupka s obrazloženjem da nije pravilno utvrđeno činjenično stanje. No to će trebati i dokazati.

      Promjene namjene se mogu relativno lako napraviti kada nova namjena odgovara prostornom planu. Kod vas je zgrada na poljoprivrednom zemljištu no zakonita je kao zgrada. Naš savjet je da podnesete zahtjev za promjenu namjene, možda se i usvoji. Nema se što za izgubiti.

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  3. Tanja kaže

    8 listopada, 2017 kod 13:32

    Poštovani,
    imam građevinsko zemljište od 540m2 na kojem je objekt od 58m2 koji je nekad bio kokošinjac sagrađen prije veljače 1986 godine. Imam ispravne papire koji to potvrđuju i uporabnu dozvolu koja je bila izdana 1987 godine. Ove godine željela bih izvršiti rekonstrukciju navedenog objekta u skoro istim gabaritima. Želja mi je da izađem nekih 10m2 izvan gabarita i dignem kat a da mi je krov ravan na kojem bi bila ljetna terasa, ta ista bila bi s jedne strane nadkrivena gdje bi bila ljetna kuhinja. Željela bih znati da li mi je potrebna građevinska dozvola ili mogu nepravilno izgraditi objekt pa legalizirati sve ono sto je sagrađeno nelegalnim postupkom? Rekli su mi da mogu graditi bez ikakvih papira i da samo legaliziram sve sto je građeno izvan gabarita do lipnja 2018 god. Molim vas, željela bih vase mišljenje sto se tiče moje situacije jer me zabrinjuje. Strah me da idem graditi i da mi poslije sve to ruše ili da me netko prijavi.
    Unaprijed zahvaljujem,
    Srdačan pozdrav.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      8 listopada, 2017 kod 14:42

      Poštovanje gospođo Tanja,

      ne znamo od kuda ste dobijali informacije no sve što su vam rekli krivo su vam rekli i doveli bi vas samo u probleme. Do lipnja 2018. se jedino može podnijeti zahtjev za ozakonjenje, ali samo za ono što je izgrađeno do 21.6.2011.
      Ukoliko planirate nadogradnju ona se može izvesti samo ako je postojeće stanje zakonito i ako vam prostorni plan to dozvoljava. Bez arhitekta i građevinske dozvole ne možete jednostavno ići u postupak.
      Napravite tako, imati ćete nekretninu bez anomalija i nećete si stvoriti nepotrebne muke.
      srdačno

      Odgovori
      • Tanja kaže

        8 listopada, 2017 kod 14:47

        Poštovani,
        Hvala vam.
        Srdačan pozdrav

        Odgovori
  4. Tanja kaže

    8 listopada, 2017 kod 14:55

    Poštovani,
    Imam još samo jedno pitanje, molim Vas. Jel bi meni trebala građevinska dozvola ako napravim rekonstrukciju u istim gabaritima? Postojeći objekt je jednoetazni ja bih samo podigla podkrovlje onoliko koliko mogu.
    Hvala
    Srdačan pozdrav

    Odgovori
  5. Zoran kaže

    12 studenoga, 2017 kod 12:28

    Poštovani,
    Kupio bih zemlju koja je upisana kao oranica veličine oko 2500 m2. Na njoj se nalazi drvena kućica veličine nekih 35 m2 koja je izgrađena 80tih. Nije uvedena u z.k izvadak. Vlasnik mi je rekao da on plaća porez za vikendicu i da se taj objekt ne mora legalizirati. Ako se mora kao kakvu građevinu bi trebao legalizirati taj objekt? Na tom zemljištu bi uzgajao voće i povrće i koristio taj objekt samo kao pomoćni objekt tj. kao spremište za alat.
    Također me interesira da li se moraju legalizirati drveni objekti koji su veličine do 15m2 i objekt ne bi bio na temeljima.
    Unaprijed zahvaljujem,
    Srdačan pozdrav.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      28 studenoga, 2017 kod 15:30

      Poštovanje gospodine Zoran,

      iskreno vrlo nam je sumnjivo da se radi o vikendici koja je zakonita. POgotovo ako nije svježe ozakonjena kao takva.
      Za gradnju vikendice na poljoprivrednom zemljištu potrebna je iznimno velika kvadratura zemljišta (20ha). Svaki objekt pa tako i kućice za alat moraju imati odobrenje da se mogu izvesti. U tom smjeru pogledajte što piše u prostornom planu vezano za kućice (spremišta) za alat ili slične poljoprivredne objekte. Prostorni plan će definirati koliko je zemljište potrebno i kolika je veličina i katnost kućice koja se može izvesti (kada se može izvesti).

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  6. Lori kaže

    30 studenoga, 2017 kod 22:11

    Poštovani,
    Općina Baška Voda dostavila mi je Rješenje o naknadi za zadržavanje u prostoru… i Rješenje o komunalnom doprinosu. U roku sam platila naknadu za zadržavanje nelegalno sagrađene građevine i Općini poslala dokaz o tome. Sve se to događalo u lipnju 2017. Od tada nikakve dokumente nisam dobila. Kao laik sam čitala zakon i pravilnike koji se tiču legalizacije i čini mi se da bih trebala dobiti najprije rješenje o legalizaciji, a tek potom rješenje o komunalnoj naknadi i vodnom doprinosu. Zbog toga nisam platila još komunalnu naknadu. Što da poduzmem dalje? Napominjem da je predmet iz Makarske bio prebačen u Zagreb, Agenciji za ozakonjenje…

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      5 prosinca, 2017 kod 14:18

      Poštovanje Loris,

      svakako tražite od Agencije da vam se dostavi Rješenje. Jer da dobro ste shvatili, nakon što je plaćena naknada dostavlja se Rješenje o izvedenom stanju, a tek naknadno se plaćaju komunalni i vodni doprinos.

      srdačno

      Odgovori
      • Lori kaže

        5 prosinca, 2017 kod 17:57

        Hvala na brzom odgovoru. Vrlo ste ljubazni, a stranica je izvrsna!

        Odgovori
        • Dizajn et cetera kaže

          8 prosinca, 2017 kod 19:01

          Hvala na lijepim riječima. To nam je poticaj za stvaranje još korisnog sadržaja.

          Odgovori
        • Lori kaže

          11 veljače, 2018 kod 20:51

          Ponovno molim Vašu pomoć. Dobila sam Rješenje o izvedenom stanju. Utvrdila da se spominju “dvije stambene jedinice” iako se u naravi radi o tri stambene jedinice. Iz meni nepoznatog razloga arhitekt koji je izradio projekt u jednoj stambenoj jedinici “nacrtao” je četiri sobe umjesto kuhinje i tri sobe te je on naveo da se ukupno radi o dvije stambene jedinice, a Agencija je tako navela i u svom rješenju. Što mogu napraviti? Rok za žalbu ističe za 10-ak dana, ja sam u Rijeci, arhitekt u Makarskoj, a kuća u B.Vodi. Ne mogu vjerovati da mi se ovo događa. Molim savjet. Unaprijed hvala!

          Odgovori
  7. Miroslav kaže

    22 prosinca, 2017 kod 23:17

    Poštovani,

    vlasnik sam obiteljske kuće u Zagrebu (Trešnjevka), kuća je nadograđivana 2008.g prema građevinskoj dozvoli iz 2007.g, izgrađena je u visokoj roh-bau fazi (osim vanjske fasade). Nema uporabnu dozvolu i nije naknadno legalizirana.Što mi je od dokumenata potrebno ako:
    – postojeće prizemno ulazno stubište unutar gabarita kuće poravnam i istovremeno gradim novo vanjsko stubište na istom ulazu,
    – probijam nosivi zid za novi ulaz u kuću u prizemlju te gradim novo vanjsko stubište?

    Unaprijed hvala na odgovoru i Lp

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      23 prosinca, 2017 kod 20:24

      Poštovanje gospodine Miroslav,

      za vaš slučaj rješenje je ići na izmjenu građevinske dozvole. Postupak nije kompliciran.

      srdačno

      Odgovori
  8. AnteB28 kaže

    9 siječnja, 2018 kod 16:41

    Poštovani,

    dobio sam riješenje o izvedenom stanju za nedovršenu zgradu (prizemlje i prvi kat su bili dovršeni dok drugi kat nije)ia platio komunalni doprinos kao da je cijela izgrađena. U međuvremenu sam dovršio nezavršeni dio zgrade (drugi kat) koji je u funkciji.

    Što mi je dalje činiti kako bi zgradu u potpunosti legalno koristio?

    Hvala

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      9 siječnja, 2018 kod 17:47

      Poštovanje gospodine Ante,

      za završetak zgrade potrebno je napraviti glavni projekt. Ovlašteni izvođač treba izvesti zgradu po projetu, nakon čega ishodite uporabnu dozvolu.

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  9. Ivanka kaže

    24 travnja, 2018 kod 15:40

    Poštovani,
    kuća koju sam dobila darovnim ugovorom legalizirana je.
    Parcelizacija zemljišta nije još riješena,u postupku je.
    Na gornjoj etaži imam lođu cca 40m2 od koju bi htjela zatvoriti u stambeni prostor (ne cijelu).
    Vanjski dio kuće ne bi se ništa promjenio.Znači iz vani se ne bi ništa vidilo.
    Da li je moguće zatražiti dopunu legalizaciji ili mi savjetujete nešto drugo?

    Hvala.

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      25 travnja, 2018 kod 16:47

      Poštovanje Ivanka,

      legalizacija zatvaranja lođe više nebi bila moguća jer radovi nisu izvedeni prije 2011. Zatvaranjem lođe, iako se to ne vidi možda izvana, vi ste povećali bruto kvadraturu stana. Prešli bi iz koeficijenta lođe u puni prostor. Za to je ipak potrebna građevinska dozvola.

      Odgovori
  10. AnteB28 kaže

    17 svibnja, 2018 kod 14:26

    Poštovani,

    možete li mi molim vas pomoći, u kojem se točno članku zakona navodi da se u katastar mogu upisati nezavršene zgrade da riješenjem o izvedenom stanju?

    Lp
    Ante

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      22 svibnja, 2018 kod 08:11

      Poštovanje gospdoine Ante,

      Zakon o gradnji omogućio je sada upis zgrada bez uporabne dozvole (članak 148a). Također u Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, termin završena zgrada kao uvjet za upis u katastar brisan je. (Članak 135)

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  11. slavo čondić kaže

    21 rujna, 2018 kod 10:03

    što učiniti ako je kuća legalizirana na 2 dijela a treći suvlasnik koji je naslijedio stan koji se prostire na oba dijelai kojem je rečeno da to neće moći etažirati pošto kuća nije legalizirana kao jedna cijelina

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      3 listopada, 2018 kod 12:01

      Poštovanje gospodine Slavo,

      iako je kuća ozakonjena u dijelovima nebi smio biti nikakav problem napraviti etažiranje jer je u konačnici cijela kuća zakonita.
      Ono na što neki “ad-hoc uredi” nisu pazili tijekom legalizacije je određivanje broja stambenih jedinica. U etažnom elaboratu se može podijeliti jedino onoliko stanova koliko ih je definirano u arhitektonskoj snimci za legalizaciju.

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  12. božo kaže

    4 prosinca, 2018 kod 11:23

    poštovani, imam kuću izgrađenu 1991godine,rješenje o građenju od 20.5.1991.god,kuća je ucrtana u katastar,gruntovnicu, sve priključke za koje su me tražili rješenje o građenju,izgrađena prema uvjetima građenja,da li trebam uporabnu dozvolu jer koliko sam razumio sa vaših stranica da akt izdan prije 19.6.1991.zamjenjuje uporabnu dozvolu

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      4 prosinca, 2018 kod 18:05

      Poštovanje,

      Da, postoje akti koji se izjednačavaju s današnjom uporabnom dozvolom. Za konkretan slučaj to bi bila pravomoćna građevinska dozvola odnosno drugi odgovarajući akt izdan do 19.lipnja 1991, s potvrdom građevinske inspekcije da nije u tijeku postupak građevinske inspekcije.

      Više o tome nalazi se na sljedećoj lokaciji: http://www.legalizacijagradnje.com/uporabna-dozvola-u-2016/

      srdačan pozdrav

      Odgovori
  13. božo kaže

    4 prosinca, 2018 kod 19:38

    hvala na brzom odgovoru,molim samo još jedno pitanje ,ako se izjednačuje rješenje o građenju od 20.5.1991.sa uporabnom dozvolom da li se moram javiti u neki ured odnosno da li je kuća legalna ili moram prijaviti legalizaciju jer sam dosad imao različite odgovore

    Odgovori
    • Dizajn et cetera kaže

      13 prosinca, 2018 kod 14:33

      Ako nije bilo nadogradnji ili promjena gabarita u odnosu na dozvolu tada je sve zakonito i nikakva legalizacija nije potrebna. Dok god imate akt koji se izjednačava s uporabnom dozvolom nema potrebe ni obaveze vađenja dodatne uporabne dozvole.

      srdačno

      Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Pretraži

Pretplatite se na Newsletter, prvi čitajte novosti!

Newsletter

Edukacijski video

Najsvježiji komentari

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Najpopularnije

  • Što je koeficijent iskoristivosti, a što izgrađenost čestice?!
  • Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama
  • Avio snimke iz '68
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Građevinska dozvola za montažne kuće

Novosti

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, izmjene i dopune NN 98/19
  • Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019
  • Novi Zakon o gradnji s izmjenama 39/19
  • Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

Vaša pitanja i naši odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

IZRAČUNI

  • Naknada za legalizaciju bespravne gradnje
  • Izračun vodnog doprinosa
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Izrada tehničke dokumentacije
  • Izračun obujma objekta
  • Zakon o gradnji pročišćeni tekst
  • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19

DIZAJN et cetera

Najsvježije objave

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji

Najsvježija pitanja i odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Pratite nas na fejsu

Pratite nas na fejsu

Sadržaj i algoritmi zaštićeni · Linkanje dozvoljeno · © 2023 Legalizacija gradnje