Projektiranje & gradnja

  • O nama
  • Projektiranje
  • Legalizacija
    • Legalizacija objekta preko 400m²
    • Legalizacija objekta do 400m²
    • Legalizacija objekta do 100m²
    • Legalizacija pomoćnog objekta do 50m2
    • Legalizacija Zagreb
    • Legalizacija Makarska
  • Novosti
  • Propisi
    • Zakon o gradnji NOVI
      • Zakon o prostornom uređenju i gradnji (STARI)
    • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19
    • Pravilnik o jednostavnim građevinama NOVI
    • Pravilnik o otpornosti na požar
    • Zakon o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama NN 86/12, NN 143/13 i NN 65/17
      • Zakon o Postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama iz 2011.
    • Uredba o Naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru
    • Pravilnici za obračun površine i obujma građevine
    • Uredba o visini vodnog doprinosa
  • Kontakt
Vi ste ovdje: Naslovnica / Legalizacija objekata / Legalizacija balkona, lođe i zatvorene terase 2.dio

14 siječnja, 2015 By Dizajn et cetera

Legalizacija balkona, lođe i zatvorene terase 2.dio

Legalizacija lođa, balkona, terasaO legalizaciji zatvorenih balkona, lođa i terasa već smo ranije pisali, no obzirom da u praksi postoje još neke nejasnoće donosimo kratak i koristan nastavak uz ažurirane podatke na temu.
Kao što je opisano u prethodnom tekstu sva zatvaranja spomenutih dijelova zgrade potrebno je i poželjno ozakoniti. Bitno je naravno da je zahtjev podnesen na vrijeme. Ne ozakonjuju se jedino privremene instalacije kao što su prozirni elementi pročelja gdje nije bilo trajnog zatvaranja i gdje je zadržana funkcija balkona, lođe i terase. Navedeni prozirni elementi ne uključuju prozore i vrata (opisano u članku 5. stavak 8. podstavak 1. Pravilnika o jednostavnim građevinama).

Osim što je ozakonjenje zatvorenih balkona i lođa preporučljivo zbog samog inspekcijskog nadzora, u praksi se sve više pojavljuje slučaj da zbog neozakonjenih zatvaranja, cijela zgrada ne može na primjer dobiti poticaje u sklopu programa energetske obnove, obzirom da je zakonitost jedan od temeljnih uvjeta sudjelovanja u natječaju.

Dobra vijest za sve koji nisu podnijeli zahtjev na vrijeme, je mogućnost da se priključe nekom od postojećih zahtjeva stanara u istoj zgradi ili na istoj čestici. Naravno, bitno je da je postupak još uvijek otvoren.

[color-box] Ukoliko ste podnijeli zahtjev ili se namjeravate priključiti postojećem zahtjevu, stojimo na raspolaganju za savjetovanje i izradu tehničke dokumentacije vaše rekonstrukcije u zgradi. [/color-box]

Srodno

Kategorija: Legalizacija objekata, Novosti

Komentari

  1. Silvija kaže

    21 srpnja, 2015 kod 13:06

    Poštovani dobar dan!

    Naime, osoba koja živi u gradskom stanu iznad nas počinje graditi kupaonicu u sklopu stana, pošto je do sada imala kupaonicu izvan stana. Prostor koji je zamislila za mjesto gdje će biti kupaonica je moja soba. Zanima me da li je potrebna građevinska dozvola za ovo izođenje radova budući da vjeujem da nije nikog obavijestila?!

    • Silvija kaže

      21 srpnja, 2015 kod 13:07

      Ispravak: prostor koji je zamislila za mjesto gdje će biti kupaonica je iznad moje sobe.

    • Dizajn et cetera kaže

      28 srpnja, 2015 kod 14:23

      Poštovanje gospođo Silvija,

      uređenje interijera koje uključuje i promjenu tlocrta (rasporeda prostorija) ne treba imati građevinsku dozvolu sve dok se ne utječe na temeljne zahtjeve za građevinu, primjerice mehanička stabilnost zgrade i sl.
      Građevinska dozvola ovdje po svemu sudeći ne treba.

      lp

      • Ivan kaže

        1 veljače, 2017 kod 19:52

        Gradnja kupaone unutar postojećeg stana u ovom slučaju ne zahtjeva građevinsku dozvolu, ali njoj se pristupa temeljem prethodno izrađenog glavnog projekta (vodovodnih i kanalizacijskih instalacija i ev. pregradnih zidova). Također je potrebno temeljem Pravilnika o jed. i dr. građevinama i radovima prijaviti navedene radove 8 dana prije izvođenja nadležnom upravnom tijelu. Za navedeni zahvat NIJE potrebno osigurati stručni nadzor jer se NE IZDAJE uporabna dozvola (zgrada je evidentirana u katastru i ne dolazi do promjene lokacijskih uvjeta).

        Molio bi Vas potvrdu ili ispravak ovih tvrdnji.

        • Dizajn et cetera kaže

          8 veljače, 2017 kod 12:34

          U pravu ste. Stručni nadzor za konkretan slučaj nije potreban.

          srdačno

          • Ivan kaže

            8 veljače, 2017 kod 12:48

            Moja replika se odnosila na vaš odgovor u kojem niste naveli da za predmetnu rekonstrukciju kupaone je poterbno izraditi glavni projekt(koji za takve situacije rijetko tko radi), a sporedno na stručni nadzor. Dakle, da budem eksplicitniji, pitanje je bilo treba li glavni projekt.

            lp

          • Dizajn et cetera kaže

            8 veljače, 2017 kod 14:39

            Točno, potreban je glavni projekt. Točno je i to da se u praksi rijetko radi, no nedavno smo saznali za jedan slučaj gdje je građevinska inspekcija zaustavila radove na uređenju interijera koji se radio bez projekta. Iznenađujuće ali na sreću istinito.
            U slučaju gđe Silvije koja je postavila pitanje, projekt je itekako bitan.

            O tome smo konkretnije pisali u objavi Uređenje interijera

  2. Ivan kaže

    16 rujna, 2015 kod 13:58

    Poštovanje,

    Zanima me može li se graditi objekat pod zemljom na poljoprivrednom zemljištu? Nešto tipa zemunica do 50 kvadrata na parceli od 200 kvadrata?

    • Dizajn et cetera kaže

      20 rujna, 2015 kod 17:00

      Poštovanje gospodine Ivan,

      Bez obzira da li se objekat radi pod zemljom ili iznad, ukoliko se radi o objektu za stanovanje takva gradnja je moguća na poljoprivrednom zemljištu koje je veličine min 20ha ili min.2 ha (ako se radi za potrebe seoskog turizma.

      lijepi pozdrav

  3. Toni kaže

    20 rujna, 2015 kod 17:52

    Poštovani,

    kupujemo stan, stan ima zatvoren dio lode i pretvoreno je u kuhinju. Kako provjeriti je li to legalizirano? Ukoliko kupimo taj stan snosimo li mi troskove legalizacije ili prodavatelj koji to nije legalizirao do roka?

    • Dizajn et cetera kaže

      21 rujna, 2015 kod 09:26

      Poštovanje gospodine Toni,

      dokaz da je predmetna zatvoren lođa ozakonjena je da postoji Rješenje o izvedenom stanju. Ukoliko postupak još traje svakako provjeriti da je predan zahtjev na vrijeme. Što se tiče troškova to je pak kako se dogovorite. Možete trošak snositi i vi, pa tražiti eventualno da vam se snizi cijena. Usvakom slučaju stvar je dogovora i po kojoj cijeni kupujete stan.

      lijepi pozdrav

  4. marko kaže

    30 rujna, 2015 kod 18:27

    Poštovanje,
    Legaliziran je objekt na poljoprivrednom zemljištu od 4500m2,objekt je stambeni i ima cca 47m2,vlasnik istog želi izbetonirati betonsku ploču odmah do legaliziranog objekta i napraviti identičan objekt od cca 30m2 al ne zatvoren već drveni krov oslonjen na betonske stupove…smije li samo tako bez ikakvih papira takvo nešto sagraditi?
    kakve sankcije očekivati?

    • Dizajn et cetera kaže

      30 rujna, 2015 kod 20:39

      Poštovani,

      ne smije. Sankcije su redovito novčane uz Rješenje o uklanjanju ili ozakonjenju izvedenog stanja tj. usklađenju sa dozvolom ako je to moguće.

      lp

  5. Robert kaže

    17 studenoga, 2015 kod 20:27

    Poštovani,

    molim pomoć. Situacija je da kupujem stan koji ima tri lođe i sve su otvorene. Koje korake moram poduzeti ako bih želio zatvoriti jednu od njih..te bi samim time postale dio stambenog prostora. Mogu li zatvorit lođu pa predat dokumentaciju za legalizaciju ili je sada došlo do promjene u zakonu?

    hvala
    lp
    Robi

    • Dizajn et cetera kaže

      19 studenoga, 2015 kod 16:07

      Poštovanje gospodine Robert,

      rok za predaju zahtjeva za legalizaciju je prošao. Ukoliko bi htjeli zatvoriti lođu i time povećati stambeni prostor, radi se o rekonstrukciji za koju je potrebna građevinska dozvola. Da bi dobili dozvolu, potrebna je suglasnost suvlasnika, te je također važno da čestica već nije maksimalno izgrađena. I jedno i drugo može biti velika prepreka ukoliko se radi o višestambenoj zgradi sa puno stanara i gdje je investitor već (vrlo vjerojatno) iskoristio maksimalan koeficijent izgrađenosti.

      lp

  6. Petrović kaže

    18 studenoga, 2015 kod 14:31

    Zanima me da li moram legalizirati zatvaranje pola terase kliznim stijenama na mojoj privatnoj kući?

    • Dizajn et cetera kaže

      19 studenoga, 2015 kod 16:12

      Poštovanje,

      kao što je navedeno u tekstu: Ne ozakonjuju se jedino privremene instalacije kao što su prozirni elementi pročelja gdje nije bilo trajnog zatvaranja i gdje je zadržana funkcija balkona, lođe i terase. Navedeni prozirni elementi ne uključuju prozore i vrata (opisano u članku 5. stavak 8. podstavak 1. Pravilnika o jednostavnim građevinama). Klizne stijene bi po svemu sudeći bile u kategoriji vrata i prozora te bi se stoga smatralo da ste povećali unutarnji prostor. Drugim riječima za takve zahvate je potrebna građevinska dozvola ili ozakonjenje( ako je to već izvedeno ).

      lp

  7. Dusan kaže

    2 prosinca, 2015 kod 18:10

    Poštovani,
    želimo da legalizujemo terasu koja je dograđena stanu u stambenoj zgradi. Stan je na 2/2, terasa je na dva velika stuba izvan gabarita zgrade i ima krov dograđen u nastavku starog krova. Ne bi ništa menjali, samo da je legalizujemo kao terasu.

    • Dizajn et cetera kaže

      3 prosinca, 2015 kod 09:44

      Poštovanje,

      to možete napraviti ako su radovi izvedeni prije 21.6.2011. te ukoliko je podnesen zahtjev za legalizaciju na vrijeme. Ukoliko niste podnijeli zahtjev preporuka je da nađete nekog tko ima podnesen zahtjev koji bi se mogao proširiti i na vas. Tek onda mi možemo napraviti tehničku dokumentaciju za ozakonjenje.

  8. Miroslav kaže

    17 veljače, 2016 kod 10:09

    Postovani,htjeo bih zatvoriti svoj balkon pvc-om,srusiti zidove oko vrata balkona i time dobiti izmdu 4 i 6 kvadrata stambenog prostora….dali me mozete uputiti koju sve papirologiju trebam…s obzirom da po internetu vidim samo postupke za vec zatvorene balkone,nigdje ne vidim nesto konkretno za nas koji sada zelimo zatvoriti i time dobiti nesto malo stambenog prostora…zgrada je u Zagrebu,opcina Trnje pa bih vas molio da me uputite na adrese i sto mi tocno treba?Unaprijed hvala na trudu! Pozdrav

    • Dizajn et cetera kaže

      19 veljače, 2016 kod 12:42

      Poštovanje gospodine Miroslav,

      upravo tako, naglasak je bio na balkone zatvorene prije presjeka za legalizaciju koji su se sada ozakonili. Takvi balkoni ili barem velika većina njih ne bi nikada mogla dobiti dozvolu kao ni većina kuća koja je posljednjim zakonom legalizirana. Da biste zatvorili balkom i time povećali vaš stambeni prostor trebali bi ishoditi dozvolu za rekonstrukciju. Takvu dozvolu je jako teško dobiti za postojeće zgrade sa više suvlasnika jer su najčešće takve zgrade već iskoristile svoju maksimalnu izgrađenost, a potrebna bi vam bila i suglasnost suvlasnika (susjeda) što bi vjerojatno još teže dobili. Također je važno naglasiti da se time može narušiti i izgled pročelja te autorsko djelo arhitekta. Ukratko navedeni zahvat je vrlo kompliciran kada se radi o višestambenim zgradama.
      Ukoliko je pak slučaj da imate obiteljsku kuću gde ste primjerice vi jedan vlasnik i imate dovoljno veliku česticu, tada navedeni zahvat nije problem. Potreban je projekt i dozvola.

      • Miroslav kaže

        19 veljače, 2016 kod 13:15

        Poštovani,u zgradi su skoro svi zatvorili balkone i neki od njih su napravili upravo to sto ja zelim…dobili stambeni prostor…naravno sad su to svi legalizirali kao cjelina.Sto se tice suglasnosti stanara to nije nikakav problem potpisat ce svi,vec sam o tome razgovarao s predstvnikom stanara…balkon bih zatvorio prozorima kao i svi…zanima me samo koji su koraci i adrese za ishodenje eventualnih dozvola i trebam li jos sto mimo dozvola?

  9. Lovrenka kaže

    30 srpnja, 2016 kod 10:04

    Poštovani, kupili smo stan u prosincu 2015 ., na kojemu je balkon pretvoren u stambeni prostor. Prodavatelj je podnio zahtjev za legalizaciju na vrijeme, no sada je došla kazna na njegovo ime, no ne želi ju platiti. Zanima me da li to ostaje vezano na njega, ili na nove vlasnike stana?

    • Dizajn et cetera kaže

      12 kolovoza, 2016 kod 15:00

      Poštovanje gospođo Lovrenka,

      ukoliko niste međusobno to definirali, vjerojatno bi vam bilo mudro to platiti jer ako on primjerice odustane cijeli postupak bi vam mogao propast. Ukoliko steb definirali ugovorom da on kao prodavač plati navedenu kaznu tada imate elemenata za utuživanje ukoliko on navedeno izbjegava.

      srdačan pozdrav

  10. Elvira Bušić kaže

    25 kolovoza, 2016 kod 08:42

    Poštovani, u zgradi su skoro svi zatvorili balkone i ja bih isto napravila, zatvorila bi balkon u stanu, sa staklom i roletnama. Molim vas da mi odgovorite što trebam napraviti gdje zatražiti dozvolu i kome se obratiti.

    • Dizajn et cetera kaže

      30 kolovoza, 2016 kod 15:33

      Pštovanje gospođo Elvira,

      bilo kakvo zatvaranje gdje se balkon i lođa pretvara u unutarnji stambeni prostor odnosno na račun kojih proširujete unutarnju površinu stana, zahtjevaju projekt i građevinsku dozvolu za rekonstrukciju. Istu je iznimno teško dobiti na višestambenim zgradama što zbog već postojeće izgrađenosti što zbog potrebne suglasnosti suvlasnika.
      Postoje neki jednostavni radovi za koje nije potrebna dozvola što uključuje umetanje prozirnih elemenata pročelja kako je definirano u pravilniku o jednostavnim građevinama i radovima. Više informacija biste trebali tražiti kod referenta za graditeljstvo vaše općine sa konkretnim podacima o planiranom zahvatu.

  11. Marko kaže

    30 rujna, 2016 kod 09:19

    Poštovani, ovog ljeta natkrili smo jednu terasu od cca 30 m2 na obiteljskoj kući od 400 m2 i zatvorili je i dobili stambeni prostor. Zanima me može li se to legalizirati? Rečeno nam je prije dvije godine da možemo dobiti građevinsku dozvolu za tu nadogradnju bez problema, no zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa morali smo pribjeći ovom potezu.

    Unaprijed hvala,

    Marko

    • Dizajn et cetera kaže

      30 rujna, 2016 kod 10:44

      Poštovanje Marko,

      prema Zakonu o postupanju NN 86/12 ozakonjenje više nije moguće jer su tiradovi trebali biti izvedeni do određenog datuma (21.6.2011.). Ukoliko biste željeli legalizirati po sadašnjem Zakonu o gradnji, trebate ići na proceduru izdavanja naknadne građevinske dozvole. To znači udovoljiti svim zahtjevima u proceduri ishođenja građevinske dozvole.

  12. Sime kaže

    2 listopada, 2016 kod 22:16

    Postovanje,sudjed zivi u prizemlju gdje ima izlaz s balkona u njegov dvor.Doticni gospodin je prosirio i produzio balkon naravno u tom dvoru i napravio zeljeznu konstrukciju s panel krovom povecih dimenzija . Zanima me da li on to smije napraviti jet sada stanovi koji su povise njega izgubili su mir i sigurnost stanovanja jer se svsk moze popeti na nase balkone.Ta konstrukcija je povezana za zgradu.Nikakvu dozvolu od stanara nisu dobili i jos shodno tome ispod njegovog tog dvora nalazi sd skloniste zgrade da li je sada s tim betoniranjem jednog dijela zemlje + stavljanje te konstrukcije ovo sta nastetilo i zanima me da li ima pravo to stavljati jer sada vanjski izgled zgrade je narusen.Postoji zskon o jednostavnim grad. da li ovakvu vrstu gradnje to podrzava ako je onda cemu lokacijske ,uporabne i gradevnd dozvole za zgrade jer sada moj stan nema veze s izgledom kakvog sam kupila .
    Molim vas odgovor.

    • Dizajn et cetera kaže

      26 listopada, 2016 kod 15:57

      Poštovanje gospođo Mery,

      za takve zahvate potrebna je dozvola i suglasnost suvlasnika, tako da po svemu sudeći ovo bi pitanje odnosno predmet trebalo uputiti građevinskoj inspekciji.

      srdačno

  13. Zoran kaže

    3 prosinca, 2016 kod 21:48

    Pozdrav. Imam legaliziranu terasu koja ima temelje, par nosećih stupova i ploču kao strop. Trebam li ikakvu dozvolu ili ponovno legaliziranje ukoliko bi zatvorio?

    • Dizajn et cetera kaže

      5 prosinca, 2016 kod 10:30

      Potrebno bi bilo ići na dozvolu za rekonstrukciju.

      lijepi pozdrav

  14. Marina Dakic kaže

    12 prosinca, 2016 kod 20:49

    Postovani, kupili bi stan u maloj zgradi sa tri stana. Zgrada je privatno gradjena za vlastite pitrebe vlasnice medjutim zbog kredita pridaje svaku etazu tj stan zasebno. Nas stan bio bi na zadnjem katu pod ravnin krovom. Imamo Dvije terase otvorene i jos te dvije terase spaja kao jedna uski dugacki balkon. Mi bi tu jednu terasu zatvorili i prenamjenili u kuhinju, dakle morali bi i krovom natkrivat, a jos k tome bi povecali boravak za tolko kolko je taj dugacki balkon. Dal je to moguce napraviti, koja je procedura? Ostali stanovi jos isto nisu zavrseni ni useljeni.

    • Dizajn et cetera kaže

      20 prosinca, 2016 kod 11:40

      Poštovanje,

      radi se o rekonstrukciji odnosno nadogradnji. Za navedeno je potrebno izraditi glavni projekt i ishoditi građevinsku dozvolu. Ipak prije treba provjeriti da li je već potpuno iskorišten koeficijent iskoristivosti čestice Kis i da li se uopće može išta dodatno nadograđivati. Govorimo to jer iz znajući iz prakse, investitori obično već iskoriste dopuštene maksimume.

      srdačan pozdrav

Pretraži

Pretplatite se na Newsletter, prvi čitajte novosti!

Newsletter

Edukacijski video

Najsvježiji komentari

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Najpopularnije

  • Što je koeficijent iskoristivosti, a što izgrađenost čestice?!
  • Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Avio snimke iz '68
  • Građevinska dozvola za montažne kuće

Novosti

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, izmjene i dopune NN 98/19
  • Propisi iz područja gradnje 2019. ažurirani
  • Pravilnik o jednostavnim građevinama NN 36/2019
  • Novi Zakon o gradnji s izmjenama 39/19
  • Tiny house, montažne kuće i gradnja van građevinskog

Vaša pitanja i naši odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

IZRAČUNI

  • Naknada za legalizaciju bespravne gradnje
  • Izračun vodnog doprinosa
  • Izračun komunalnog doprinosa
  • Izrada tehničke dokumentacije
  • Izračun obujma objekta
  • Zakon o gradnji pročišćeni tekst
  • Zakon o prostornom uređenju NN 153/13 i 65/17, 114/18, NN 39/19

DIZAJN et cetera

Najsvježije objave

  • Gradnja na negrađevinskom zemljištu
  • Komplicirani pravilnik jednostavnih radova i građevina
  • NN 125/19 Izmjene i dopune Zakona o gradnji

Najsvježija pitanja i odgovori

  • Dizajn et cetera o Legalizacija, odstupanja od gabarita i važnost usklađenosti zgrade sa papirima
  • Dizajn et cetera o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Petra o Upis u katastar i zemljišne knjige
  • Dizajn et cetera o Postupak prije gradnje
  • Sandra o Postupak prije gradnje

Pratite nas na fejsu

Pratite nas na fejsu

Sadržaj i algoritmi zaštićeni · Linkanje dozvoljeno · © 2023 Legalizacija gradnje